Sztuka odpalania sztucznych ogni – policja przestrzega przed błędami

Sztuka odpalania sztucznych ogni – policja przestrzega przed błędami
Fotografia ilustracyjna

Już za kilka dni odbędzie się huczny Sylwester. W niektórych miastach fajerwerki zostaną zastąpione pokazem laserów, ale miłośnicy sztucznych ogni zapewne i tak odpalą na podwórzach i dziedzińcach serie wystrzałowych fajerwerków, które rozświetlą sylwestrową noc. 

 

Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu przypomina jednak, aby w atmosferze hucznej zabawy nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nieprawidłowe obchodzenie się z fajerwerkami może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia osoby odpalającej fajerwerki i osób trzecich. 

 

Pod żadnym pozorem nie wolno używać środków pirotechnicznych w dużej grupie osób, w miejscach publicznych, ani pod wpływem alkoholu. Nie wolno trzymać odpalonych petard w dłoniach. Fajerwerki powinny być odpalane na otwartej przestrzeni – nie na balkonie, ani wewnątrz pomieszczeń. 

 

Nagle wybuchająca w dłoni petarda może doprowadzić do oparzenia rąk i twarzy, poważnych uszkodzeń ciała, utraty wzroku, utraty palców, lub nawet całej dłoni. Dorośli powinni zadbać o to, aby dzieci nie miały dostępu to środków pirotechnicznych i nie posługiwały się nimi bez opieki dorosłych. Fajerwerki nie mogą być rozbierane na części, podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je wystrzelić. Może dojść wtedy do niekontrolowanego wybuchu. Podczas wystrzeliwania fajerwerków należy zachować bezpieczną odległość podaną na instrukcji obsługi. 

 

Ostrożność należy zachować już przy zakupie fajerwerków. Na ich opakowaniu powinna znajdować się instrukcja użycia w języku polskim. Należy się z nią uważnie zapoznać podczas odpalania petard. Fajerwerki powinny być kupowane tylko w sklepach posiadających zezwolenie na obrót materiałami pirotechnicznymi. Przed kupnem fajerwerków warto sprawdzić opakowanie – pęknięcia, wgniecenia i wybrzuszenia powinny wzbudzić czujność. Nie kupuj fajerwerków z wadami mechanicznymi, nawet jeżeli są tańsze. Inne wady mechaniczne to nieodpowiednie połączenie elementów składowych, wypadanie i przesuwanie się ich oraz wysypywanie się mieszanki pirotechnicznej. 

 

Fajerwerki mogą być kupowane tylko przez osoby pełnoletnie. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom poniżej 18 r. życia jest zakazana i stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2. W przypadku nadużyć tego typu należy informować funkcjonariuszy policji, celem zapobiegania wypadkom pirotechnicznym, których ofiarami są dzieci i młodzież.