Tegoroczne 28. Świeto Dzieci Gór nie odbędzie się

Tegoroczne 28. Świeto Dzieci Gór nie odbędzie się
Tegoroczne 28. Świeto Dzieci Gór nie odbędzie się

Z powodu epidemii koronawirusa odwoływane są kolejne wydarzenia kulturalne. Wiadomo już, że nie będzie sądeckich Juwenaliów 2020, a teraz organizatorzy poinformowali o odwołaniu kolejnej imprezy, która miała się odbyć w Nowym Sączu. Mowa o 28. Festiwalu Dzieci Gór. Impreza została przeniesiona na 2021 rok.

 

Planujemy zorganizowanie Festiwalu w dniach 18-25 lipca 2021 r. a jego uczestnikami pozostaną zespoły, które zostały zakwalifikowane i zaproszone do udziału w tegorocznym wydarzeniu. O szczegółach i przebiegu przygotowań będziemy informować na bieżąco poprzez nasze kanały informacyjno-promocyjne - informują organizatorzy.

 

Przypomnijmy. Święto Dzieci Gór to wydarzenie podczas, którego prezentują się polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, które reprezentują różne grupy etniczne terenów podkarpackich oraz regionów górskich wszystkich kontynentów.

 

Występy podczas festiwalu mają bardzo ciekawą formułę. Dzieci łączone są w pary kamrackie. Przez cały festiwal razem mieszkają, występują, bawią się i zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych oraz likwidują się uprzedzenia i podziały.

 

Dodatkowo każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą” koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich małych ojczyzn. Młodzi artyści pokazują folklor swojego regionu podczas koncertów głównych odbywających się w Nowym Sączu oraz na estradach w wybranych miejscowościach województwa.

 

W zeszłorocznej odsłonie festiwalu, uczestniczyły dziecięce zespoły regionalne z Polski tj. Lachy Sądeckie, Lachy Szczyrzyckie, zespoły dzieci z Łącka, Podhala i Żywca oraz siedem grup zagranicznych z Albanii, Białorusi, Kałmucji (Rosja), Katalonii (Hiszpania), Słowenii, Lan Yu (Tajwanu) i Węgier.

 

Fot. archiwalna UMNS