Testy przesiewowe na koronawirusa dla Nowego Sącza. Czy uda się je zdobyć?

Testy przesiewowe na koronawirusa dla Nowego Sącza. Czy uda się je zdobyć?
Testy przesiewowe na koronawirusa dla Nowego Sącza. Czy uda się je zdobyć?

Wczoraj prezydent Ludomir Handzel poinformował, że jest zaniepookojny faktem, iż raport dotyczący zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim od tygodnia się nie zmienia i jest to nadal 11 osób zakażonych w Nowym Sączu oraz 7 w miejscowościach znajdujących się w powiecie nowosądeckim.

 

W związku z tym faktem wystosował pismo do Sanepidu w Nowym Sączu, w którym chce wyjaśnienia tego stanu rzeczy, gdyż jak uważa niemożliwe jest, aby w 300 tysięcznym powiecie nie było żadnych nowych przypadków zachorowań. Dodatkowo niepokojące jest to, że w mieście w dalszym ciągu pobierana jest zbyt mała liczba wymazów do badań.

 

Prezydent chce również pozyskać dla miasta testy przesiewowe na obecność koronawirusa, aby przebadać nimi conajmniej pracowników szpitala, sądeckich DPS-ów oraz MPK. W tego typu badaniu materiał pobiera się z krwi.

 

W przyszłym tygodniu oby się to udało. Myślę, że takimi badaniami przesiewowymi powinniśmy chronić przede wszystkim pracowników medycznych. Oni powinni mieć wiedzę czy mają w sobie te przeciwciała. Oczywiście są to badania przesiewowe, ale to już nam da dużą wiedzę na temat tego, co się dzieje. Muszą być setki badań, a nie 18, 20, 30, z których jeszcze nie wiemy czy te informacje spływają do Nowego Sącza - informuje prezydent.