Testy przesiewowe trafiły do sądeckich DPS-ów

Testy przesiewowe trafiły do sądeckich DPS-ów
Testy przesiewowe trafiły do sądeckich DPS-ów

Pierwsza partia testów przesiewowych na obecność COVID-19 trafiła dziś do sądeckich DPS-ów. W Urzędzie Miasta odebrali je z rąk prezydenta Ludomira Handzla dyrektorzy placówek.

 

Rozmawialiśmy o zabezpieczeniu zarówno pracowników jak i pensjonariuszy. Rozważaliśmy scenariusze na wypadek, gdyby faktycznie w którymś z DPS-ów takie ognisko pojawiło się. Staramy się zachować szczególny rygor w tego typu ośrodkach. Ponad miesiąc temu już wdrożono specjalne procedury i reżim, który został narzucony w DPS-ach i pracownikom i niestety pensjonariuszom. Nie mogą opuszczać swoich domów i przyjmować gości - informuje prezydent.

 

Prezydent przekazał odpowiednie zalecenia, skierowania i dokumenty. Testy są wydawane zgodnie z programem badań przesiewowych UM Nowego Sącza. Wykonują je osoby z wykształceniem medycznym.

 

Mam nadzieję, że te testy przesiewowe, które będą wykonane w tych DPS-ach, z jednej strony pokażą, że wszystko jest w porządku, trochę uspokoją sytuację, ale też będą miały duży czynnik psychologiczny. Taki, że pracownicy, którzy będą przebadani, czy osoby, które są pensjonariuszami, podopiecznymi w tych DPS-ach, a które wykazują jakieś objawy np. gorączkę czy problemy z oddychaniem, to wtedy takie osoby się uspokoją, że nie są dotknięte tą straszliwą chorobą. I mam nadzieje, że te działania będą dalej w ten sposób podejmowane - powiedział prezydent.

 

Od jutra prezydent zajmie się przygotowaniem procedury i testów dla kolejnych grup aktywnych zawodowo. Mowa o pracownikach MPK oraz Izby Wytrzeźwień.

 

Fot. ilustracyjna