Uchwała antysmogowa: kary dla przedsiębiorców nawet do 5000 zł

Uchwała antysmogowa: kary dla przedsiębiorców nawet do 5000 zł
Uchwała antysmogowa: kary dla przedsiębiorców nawet do 5000 zł . Fot. ilustracyjna

Uchwała antysmogowa obowiązuje w równym stopniu osoby fizyczne zamieszkujące na terenie Małopolski, jak i przedsiębiorców. Osoby, które nie dostosują się do jej przepisów mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500 zł, a w razie odmowy jego przyjęcia - grzywną do 5000 zł, na mocy wyroku sądu. 

 

Compliance, czyli idea działania zgodnego z obowiązującym prawem, dotycząca sektora przedsiębiorstw, w Polsce jest jeszcze dość mało rozpowszechniona. Wdrażanie obowiązujących norm w sposób prawidłowy jest jednak niezbędny, aby uniknąć kosztownych kar pieniężnych. Dotyczy to choćby małopolskiej uchwały antysmogowej. 

 

Przedsiębiorcy, którzy instalują stare urządzenia, niespełniające obowiązujących norm wyszczególnionych w uchwale antysmogowej, albo spalają muły, floty i wilgotne drewno, mogą zostać ukarani mandatem. Do końca 2022 r. przedsiębiorcy powinni wymienić kotły grzewcze, które nie spełniają wymogów 3 klasy emisyjności. Natomiast od 1 stycznia 2027 r. będą mogły być używane wyłącznie kotły 5, klasy, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r. oraz nowoczesne urządzenia spełniające normy ekoprojektu. 

 

Przedsiębiorcom rekomenduje się wymianę pieców i kotłów opalanych węglem lub drewnym, na czyste, albo niskoemisyjne ogrzewanie, takie jak ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, panele słoneczne, kocioł na lekki olej opałowy, albo ogrzewanie gazowe. 

 

Szczegółowe wymagania ekoprojektu zostały określone w rozporządzeniu Komisji UE Nr 2015/1189 dotyczącego kotłów na paliwa stałe oraz w rozporządzeniu Komisji UE Nr 2015/1185 w odniesieniu do ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe. 

 

Więcej informacji na temat rekomendowanych rozwiązań i zakazanych metod ogrzewania znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej programu, "Wymagania uchwały antysmogowej dla działalności gospodarczej".