Uczniowie uczcili pamięć patrona w 80. rocznicę jego śmierci

Uczniowie uczcili pamięć patrona w 80. rocznicę jego śmierci
Uczniowie uczcili pamięć patrona w 80. rocznicę jego śmierci, Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz

W dniu 16 września 2019 r. odbyły się obchody 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Kustronia. W dniu pamięci o bohaterskim dowódcy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel z delegacją Zespołu Szkół Elektryczno - Mechanicznych złożył kwiaty na grobie bohaterskiego dowódcy. 

 

Przemówienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza było poświęcone nie tylko bohaterskiej historii życia gen. Józefa Kustronia. Ludomir Handzel w pochlebnych słowach wyraził się także o szkole, której generał został patronem. Podobnie, dyrektor szkoły Walenty Szarek zwrócił się do najmłodszego rocznika uczniów. 

 

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Saczu odbyła się druga część uroczystości. Wiceprezydent Nowego Sącza Magdaena Majka otworzyła wystawę pamiątek związanych z życiem gen. Józefa Kustronia. Jako niezłomny patriota i żołnierz, który oddał życie za ojczyznę, powinien być autorytetem dla młodszych pokoleń. Podczas spotkania w auli PWSZ odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych, a zgromadzeni w auli goście obejrzeli montaż słowno - muzyczny poświęcony gen. Kustroniowi. 

 

Józef Kustroń zmarł podczas bitwy pod miasteczkiem Ułazów w dniu 16 września 1939 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. 

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz