Upamiętnienie poległych na "biegonickiej olszynce" i w Nowym Sączu

Upamiętnienie poległych na "biegonickiej olszynce" i w Nowym Sączu
Upamiętnienie poległych na "biegonickiej olszynce" i w Nowym Sączu, Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz

W dniu 21 sierpnia 2019 r. wiceprezydent miasta Magdalena Majka w towarzystwie pracowników urzędu miejskiego uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej rocznicę egzekucji sądeczan rozstrzelanych przez hitlerowców w Biegonicach. Wieńce kwiatów i znicze zostały złożone przez delegację samorządu miejskiego na "biegonickiej olszynce" i na starym cmentarzu w Nowym Sączu. 

 

W uroczystości uczestniczyli również członkowie rodzin osób zamordowanych przez hitlerowców. Jedną z osób rozstrzelanych w dniu 21 sierpnia 1941 roku był Bolesław Barbacki - malarz i społecznik. Uroczystość została poprowadzona i zorganizowana przez dr Marię Molendę z Fundacji Nomina Rosae. Organizatorka uroczystości podkreśliła, że osoby, które zginęły w dniu 21 sierpnia 1941 roku były ofiarami zbrodniczej ideologii i polityki prowadzonej przez Trzecią Rzeszę. 

 

Skazańcom odmówionego ostatniego posiłku. W noc poprzedzającą egzekucję modlili się, śpiewali pobożne pieśni i spowiadali u księży znajdujących się w celach. Ze wspomnień księdza Bernackiego, uwięzionego w sądeckim więzieniu gestapo, wynika, że na jednym z talerzy aluminiowych zostało napisanych 20 nazwisk, własnoręcznie przez skazanych na śmierć przez rozstrzelanie. Pod nazwiskami widniał napis "rozstrzelani dnia 21., zawiadomcie nasze rodziny". 

 

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. ciała zamordowanych zostały ekshumowane z masowego grobu i przeniesione na stary cmentarz w Nowym Sączu. Nie była to jedyna egzekucja przeprowadzona przez gestapo w Biegonicach. Oprócz egzekucji w dniu 21 sierpnia 1941 r. miały miejsce egzekucje w dniu 19 grudnia 1939 r. i 27 września 1941 r. 

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz