Uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w Męcinie

Uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w Męcinie
Oficjalna strona Gminy Limanowa

Mieszkańcy Męciny 30 września 2018 r. świętowali uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania prez Polskę Niepodległości. Patriotyczne wydarzenie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 i parafię.

 

Obchody 100-lecia niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem księdza prałata Wiesława Piotrkowskiego. Po mszy świętej na placu kościelnym została odsłonięta pamiątkowa tablica, na której widnieją nazwiska ofiar I i II wojny światowej pochodzących z Męcin.

 

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej komendant "Strzelca" odczytał nazwiska widniejące na tablicy oraz wezwał do Apelu Poległych bohaterów walczących o wolność i suwerenność Polski. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Męciny i okolic. Przedstawiciele delegacji złożyli kwity i znicze pod pomnikiem.

 

O walce o niepodległość przpomniał poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk w swoim wystąpieniu. Po przemarszu do Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie zaśpiewano hymn narodowy. Druga część uroczystości została otwarta krótkim przemówieniem Marii Lupy (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1). Następnie rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie wystąpił m.in. zespół regionalny "Mali Męcinianie".

 

W grudniu 1914 r. przez Męcinę przemaszerowały wojska Józefa Piłsudskiego. Organizatorzy widowiska historycznego pod tytułem "Przez Męcinę do Niepodległej" przenieśli uczestników w lata I wojny światowej. Scenariusz został opracowany w oparciu o publikację marszałka Józefa Piłsudskiego zatytułowaną "Moje pierwsze boje" oraz kroniki - parafialną i szkolną.

 

Uroczystość uświetniły również konkurs plastyczny, w którym uczestnicy zmagali się ze sobą tworząc portrety Józefa Piłsudskiego oraz konkurs wiedzy o kraju "Kocham Cię, Polsko" inspirowany znanym teleturniejem telewizyjnym. Odbyła się również sztafeta pokoleń oraz koncert Strażackiej Orkiestry Dętej pod batutą pana Władysława Michury. Nie zabrakło skromnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.