Osiem Griffinów wyruszyło w drogę do Warszawy

Osiem Griffinów wyruszyło w drogę do Warszawy
Osiem Griffinów wyruszyło w drogę do Warszawy

Dzisiaj na Dworcu Kolejowym w Nowym Sączu odbyło się oficjalne przekazanie ośmiu elektrycznych Griffinów.

 

W uroczystości uczestniczyli marszałek Województwa Małopolskiego Witol Kozłowski, prezes firmy Newag Zbigniew Konieczek, poseł Patryk Wicher oraz prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

 

To ostatnie chwile zanim te wielkie lokomotywy ruszą i pojadą w kierunku Warszawy. Ten kontrakt to 30 lokomotyw, które lada dzień zaczną wozić pasażerow na polskich torach. Lokomotywy zostały zaprojektowane i wykonane w Nowym Sączu, w Małopolsce - powiedział prezes Zbigniew Konieczek.

 

Marszałek Witold Kozłowski pogratulował kierownictwu Newagu oraz całej jego załodze oraz wyraził swoje zadowolenie z faktu, że tego typu pojazdy powstają w Nowym Sączu.

 

Chciałem bardzo serdecznie pogratulować kierownictwu Newagu oraz całej załodze. Po pierwsze, że zdobyła tak duży kontrakt. 30 lokomotyw, ponad pół miliarda złotych. To fenomenalne parametry tego kontraktu, ale też jak widzimy wszyscy to nieprawdopodobnie solidne wykonanie i to tutaj na miejscu w Nowym Sączu.

 

Prezydent Ludomir Handzel pogratulował prezesowi Newagu stworzenia zespołu, który wyprodukował tak nowoczesne lokomotywy dla polskich koleji.

 

Nie ukrywam, że moje serce jest pełne dumy, że tutaj w Nowym Sączu produkujemy takie piękne rzeczy. Wysoka technika i to co chce podkreślić to gratuluje całemu zespołowi Newagu. Widzę tutaj zarówno emerytów i osoby, które pracuja i pracowały nad tymi lokomotywami. Panu prezesowi gratuluje za to, że stworzył taki zespół, który mogł wyprodukować nowoczesne lokomytywy dla polskich koleji. Jestem dumny z tego, że takie rzeczy dzieją się w Nowym Sączu. Gratuluje wszystkim pracownikom Newagu. Dziękuje wam bardzo i podziwiam waszą prace.

 

Poseł Patryk Wicher podkreślił ważną rolę koleji w odniesieniu do historii Sądecczyzny oraz Nowego Sącza.

 

Bardzo mi miło ponieważ nie ukrywam, że koleje to jest historia Sądecczyzny i Nowego Sącza. Właśnie z panem marszałkiem, z panią premier Beatą Szydło tutaj na dworcu mamy zlokalizowane nasze biuro, żeby właśnie podkreślać rolę koleji państwowych i ich rozwoju.

 

Lokomotywy wyprodukowane w nowosądeckim Newagu wyjechały na trasę Nowy Sącz-Warszawa, gdzie zasilą tabor kolejowy PKP Intercity.

 

Newag to firma, która specjalizuje się w produkcji elektrycznych i spalinowych lokomotyw, pojazdów pasażerskich oraz metra i tramwajów.

 

Lokomotywy Newagu trafiają zarówno do polskich jak i zagranicznych klientów. W Polsce przewożą pasażerów w czternastu województwach.

 

Uniwersalne lokomotywy Griffin mogą prowadzić zarówno składy pasażerskie, jak i towarowe oraz rozwijają prędkość do 160km/h. 

 

Na mocy umowy zawartej między Newag S.A., a PKP Intercity, zamawiający otrzyma trzydzieści nowych lokomotyw elektrycznych.

 

pożegnanie Griffinów Nowy Sącz pożegnanie Griffinów Nowy Sącz pożegnanie Griffinów Nowy Sącz pożegnanie Griffinów Nowy Sącz pożegnanie Griffinów Nowy Sącz