Gminy dopłacą do termomodernizacji

Gminy dopłacą do termomodernizacji
Fot. ilustracyjna

Termomodernizacja to jeden z sposobów na ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami produkowanymi przez domy mieszkalne ogrzewane przestarzałymi piecami i nieposiadające odpowiedniego ocieplenia. Nowa ustawa przewiduje dotacje dla osób, które zdecydują się na walkę ze smogiem. 

 

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji zakłada udzielanie dofinansowania osobom, które zdecydują się na wymianę lub likwidację kotłów opalanych stałym paliwem. Najnowszy raport Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawia złudzeń – smog przyczynia się do pogorszenia zdrowia polskiego społeczeństwa. To ostatni dzwonek, żeby zapobiec kolejnej fali problemów zdrowotnych, u podłoża których leżą zanieczyszczenia powietrza. W 2018 r. na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich aż 36 pozycji zajmowały polskie ośrodki. 

 

Niejeden chciałby płacić mniej za ogrzewanie mieszkania, niemniej nie każdego stać na przeprowadzenie termomodernizacji. Nowelizacja ma umożliwić osobom dotkniętym problemem tzw. "ubóstwa energetycznego" przeprowadzenie remontu w zakresie termomodernizacji poprzez przyznanie im środków finansowych na ten cel. 

 

Prace termomodernizacyjne, na które polscy obywatele będą mogli uzyskać dofinansowanie, obejmują nie tylko wymianę i likwidację kotłów na paliwo stałe, ale również ocieplenie ścian i sufitów oraz wymianę okien i drzwi. W budynkach, które przez lata nie były remontowane ciepło "ucieka" poprzez mostki termiczne, powodując podwyższenie kosztów ogrzewania. Nie ma co ukrywać – znaczna część zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów i bloków mieszkalnych wyposażonych w stare systemy grzewcze. W ten sposób zatruwane jest nie tylko środowisko, ale również powietrze, którym oddychamy. 

 

Według szacunkowych danych przeciętny koszt termomodernizacji domu jednorodzinnego wynosi około 53.000 zł brutto. Dofinansowanie będzie realizowane na poziomie gminnym – zadaniem każdej gminy będzie ustalenie gminnego programu niskoemisyjnego oraz m.in. zasad wnoszenia wkładu własnego przez beneficjenta. Fundusz Termomodernizacji i Remontów będzie finansował 70% gminnego programu emisyjnego, a 30% kosztów inwestycyjnych będzie pokrywanych z budżet gminnego. Niemniej, jak wynika z nowelizacji w obecnym kształcie miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały brać większy udział w finansowaniu programu. 

 

Należy podkreślić, że to jeszcze nie koniec prac w parlamencie, więc na realizację tego działania trzeba będzie poczekać do kolejnego roku. Nowelizacja musi jeszcze zostać uchwalona przez Senat, który może wnieść poprawki. Biorąc pod uwagę tempo prac legislacyjnych można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że nastąpi to już niebawem.