Uszkodzony gazociąg. Zapach gazu było czuć z daleka

Uszkodzony gazociąg. Zapach gazu było czuć z daleka
Uszkodzony gazociąg. Zapach gazu było czuć z daleka, Fot.PSPNS

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalili, że uszkodzono gazociąg średniego ciśnienia gazu. Uszkodzenie miało miejsce około 10 m od drogi krajowej nr 75. Z przerwanego rurociągu intensywnie wydobywał się gaz. 
 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zamknięciu ruchu dla pojazdów w obu kierunkach. Strażacy natychmiast dokonali pomiaru strefy zagrożenia, a pojazdom oczekującym na zamkniętym odcinku drogi nakazano wycofać się na odległość minimum 100 metrów od miejsca uszkodzenia. Prawdopodobnie gazociąg został uszkodzony podczas prac budowalnych przez koparkę. 

 

Najbliższym budynkiem od miejsca uszkodzenia był warsztat samochodowy. Pomiar miernikiem okolic warsztatu nie wskazał zagrożenia. Dwie osoby obecne w warsztacie po poinformowaniu ich o zaistniałym zdarzeniu opuściło budynek oddalając się na bezpieczną odległość. Przybyłe Pogotowie Gazowe zakręciło najbliższą zasuwę. 

 

Wtedy intensywność wypływu gazu zaczęła spadać, aż do wyrównania się ciśnienia w rurze. Po kilku minutach pomiar urządzeniami pomorowymi strażaków oraz pracowników gazowni nie wskazywał obecności metanu w atmosferze. 

 

Udrożniono ruch w obu kierunkach. Na miejscu pozostali pracownicy Pogotowia Gazowego, którym pisemnie przekazano miejsce zdarzenia z zaleceniami. Na tym działania straży pożarnej trwające prawie godzinę zostały zakończone.

uszkodzony gazociąg Łabowa uszkodzony gazociąg Łabowa uszkodzony gazociąg Łabowa
 

Fot. PSPNS