UWAGA na barszcz Sosnowskiego

UWAGA na barszcz Sosnowskiego
UWAGA na barszcz Sosnowskiego

Lato w tym roku nas nie rozpieszcza, więc kiedy pojawia ładna pogoda większość z nas ochoczo wyrusza na spacery. 

 

Jak co roku i w tym, zaczyna pojawia się barszcz Sosnowskiego. To bardzo groźna parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski więc i tutaj w Nowym Sączu można się na niego natknąć. 

 

Barszcz Sosnowskiego nie należy do naszej rodzimej flory, został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. 

 

Niestety, jak się okazało jest on bardzo groźny dla zdrowia, przez co jego uprawy zostawały porzucane, a roślina rozsiewała się gdzie popadnie. 

 

Gdzie możemy spotkać barszcz Sosnowskiego?

 

Bardzo dobrze czuję się on na łąkach, polach uprawnych, w okolicach akwenów i cieków wodnych, ale równie dobrze możemy go spotkać przy drogach w ogrodach, parkach oraz lasach, słowem prawie wszędzie. 

 

Dlatego bardzo ważną rzeczą jest nauczyć się go rozpoznawać oraz zgłaszać do odpowiednich służb jego występowanie, wtedy taka roślina zostaje usunięta, co uchroni nas wszystkich przed skutkami kontaktu z nią, a te bywają naprawdę groźne.  

 

Na początek jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego.

 

Bardzo trudno jest go przeoczyć bowiem potrafi on osiągać nawet 4 m wysokości a łodyga około 10 cm średnicy. 

 

Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi, których po żadnym pozorem nie powinnyśmy dotykać. To właśnie na nich znajdują się włoski produkujące toksyczną substancję.

 

UWAGA na barszcz Sosnowskiego

 

Jak to się dzieje, że jest on tak niebezpieczny. 

 

Kiedy dojdzie do kontaktu naszej skóry z wydzieliną tej rośliny, pod wpływem promieni słonecznych w miejscu kontaktu już po kilkunastu minutach, mogą pojawić się pierwsze objawy.

 

Natężenie ich następuje w okresie od 30 minut do 2 godzin od kontaktu. Po około 24 godzinach mogą pojawić się zaczerwienienia skóry oraz pęcherze z płynem surowiczym, takie jak przy oparzeniach II i III stopnia. 

 

Na tym jednak nie koniec, jak podaje Sanepid - „Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Dodatkowo odkryto także działanie kancerogenne i teratogenne niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez ten gatunek”.

 

Co zrobić kiedy miałeś do czynienia z tą roślina?

    • Niezwłocznie obmyj dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
    • Nie wychodź na słonce przez co najmniej 48 h ( to promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
    • Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie udaj się do lekarza.
      

Jeśli napotkasz miejsce występowania tej rośliny, zgłoś to pod numer alarmowy 986. Nie próbuj jej usuwać samodzielnie.

 

UWAGA na barszcz Sosnowskiego UWAGA na barszcz Sosnowskiego

UWAGA na barszcz Sosnowskiego