W Łącku stanie "Ławka Niepodległości"

W Łącku stanie "Ławka Niepodległości"
Fotografia ilustracyjna

Gmina Łącko podpisała umowę na dofinansowanie zadania pn. „Ławka Niepodległości dla samorządów”. Całkowita wartość projektu wynosi 40 000,00 zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej stanowi 30 000,00 zł  tj. 75%.

 

Ławka Niepodległości posadowiona zostanie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łącku. Będzie posiadać zarówno walory edukacyjne, jak i praktyczne. Siedząc na Ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu I Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Usłyszymy m.in.

 

- fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r,

 

- nagranie obejmujące informację historyczną i tekst źródłowy odnoszący się do Szlaku Legionowego – obejmującego tereny związane z walkami i działalnością Legionów Polskich,

 

- materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego, który stanowi fragment tekstu Księgi Parafialnej proboszcza ks. Józefa Puta dotyczący pobytu strzelców z Józefem Piłsudskim na czele w Łącku i okolicach.

 

Ławka Niepodległości będzie także dysponowała hot-spotem WiFi oraz ładowarkami urządzeń mobilnych. Planowany termin realizacji zadania 31.12.2018 r.