W Lipnicy Wielkiej stanęła Ławka Niepodległości

W Lipnicy Wielkiej stanęła Ławka Niepodległości
W Lipnicy Wielkiej stanęła Ławka Niepodległości, Fot. Gmina Korzenna

W Lipnicy Wielkiej stanęła Ławka Niepodległości. Stanowi ona rodzaj użytkowego pomnika, przypominającego o 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całkowity koszt obiektu wyniósł ponad 38 tysięcy złotych, z czego Gmina Korzenna pozyskała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie 30 tysięcy złotych.

 

Ławka Niepodległości znajduje się przy odrestaurowanym dworze w Lipnicy Wielkiej. Sąsiaduje z ufundowanym przez gminę Korzenna kamiennym obeliskiem upamiętniającym załogę brytyjskiego samolotu halifax ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF.

 

Ławka jest wyposażona w urządzenie multimedialne, dzięki któremu można wysłuchać materiałów edukacyjnych m.in. w postaci depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r., fragmentu pieśni „Marsz I Brygady”, tekstu „Szlak Legionowy” oraz informacji biograficznej poświęconej generałowi Bolesławowi Długoszowskiemu herbu Wieniawa, który był związany z Lipnicą Wielką.

 

Na ławce umieszczono także okolicznościową inskrypcję walczącym o niepodległą Polskę.

 

Źródło i Fot. Gmina Korzenna