W Przydonicy odbyły się Dożynki Gminne

W Przydonicy odbyły się Dożynki Gminne
W Przydonicy odbyły się Dożynki Gminne, Fot. Maria Olszowska

W dniu 15 sierpnia 2019 r., w Przydonicy odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez Stowarzyszenie dla Rozwoju i Integracji Wsi Przydonica Złoty Orkisz. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wieńce dożynkowe, a najbardziej okazały z zaprezentowanych wieńców został nagrodzony. 

 

Otwarcie dożynek gminnych zostało poprzedzone mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy. Następnie zebrani ze świątyni udali się do miejsca dożynek, tworząc barwny korowód. 

 

W tym roku nagroda pieniężna za najpiękniejszy wieniec ufundowana przez starostę nowosądeckiego trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiu. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski był osobiście obecny na dożynkach.

 

Dożynki, jako etniczne święto słowiańskie, przypadały w okresie równownocy jesiennej. Współcześnie zwykle odbywają się w jedną z pierwszych niedziel września, jednak we wsi Przydonica postanowiono połączyć je z obchodami święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. W ten sposób tradycje słowiańskie zostały połączone z tradycjami chrześcijańskimi, co wymownie podkreślało rozpoczęcie obchodów od mszy świętej. 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz, Fot. Maria Olszowska