Walka z dopalaczami trwa. Jak rozpoznać czy bliska osoba ma z nimi problem?

Walka z dopalaczami trwa. Jak rozpoznać czy bliska osoba ma z nimi problem?
Fotografia ilustracyjna

Dopalacze – trucizna, której zażycie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia – ponownie stają się popularne. Komenda Miejska Policji w Limanowej apeluje do mieszkańców, aby reagowali stanowczo na próby przyjmowania dopalaczy i ich sprzedaży. 

 

Obowiązkiem każdego jest dbać o bezpieczeństwo bliskich i przyjaciół, dlatego każdy przypadek namawiania do zażywania środków odurzających o nieznanym pochodzeniu i składzie. Nawet zażycie niewielkiej dawki substancji chemicznych tego typu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. W razie podejrzenia, że dana osoba znajduje się pod wpływem dopalaczy, należy natychmiast wezwać lekarską pomoc i zawiadomić policję. 

 

Komunikat KMP w Limanowej jest związany ze zbliżającą się zabawą sylwestrową i przywitaniem Nowego Roku. W czasie karnawałowej zabawy imprezowicze sięgają nie tylko po alkohol. Dla lepszej zabawy młodzież i dorośli sięgają po inne substancje odurzające, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji ich zażycia. Mimo informowania o tym, że dopalacze są poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, w różnych mediach, nadal istnieje popyt na tego typu środki. 

 

Być może winne jest niefortunne określenie „dopalacze” powodujące mylne wyobrażenie, że są to środki dodające energii i nowych doznań. Dopalacze mają postać proszków, tabletek, suszu, mieszanek ziołowych, kadzidełek, a nawet naklejek (tzw. tatuaże). Dopalacze są sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Na opakowaniu widniej napis „Produkt nie do spożycia”, a same dopalacze są oficjalnie dostępne jako „artykuły kolekcjonerskie”.

 

Skład chemiczny dopalaczy jest nieznany. Lekarze zajmujący się pacjentem, który zatruł się dopalaczami nie wiedzą z czym mają do czynienia. Nie jest też pewne, jak organizm zareaguje na zażycie takich środków.  Wśród głównych objawów pojawiających się zazwyczaj po zażyciu dopalaczy można wymienić pogorszone samopoczucie, stany depresyjne lub euforyczne, naprzemienne pobudzenie i apatia, nadmierny apetyt lub brak apetytu.

 

U młodzieży mogą występować niepokojące zachowania, takie jak pogorszenie wyników w nauce, opuszczanie zajęć i problemy w szkole, kradzieże i wyłudzanie pieniędzy na nieokreślone wydatki, napady agresji i złości. Rodzice i najbliżsi powinni być wyczuleni także na akcesoria (np. małe woreczki, sreberka, lufki) oraz tzw. slang narkotykowy – zwroty charakterystyczne dla osób zażywających środki odurzające.

 

Dopalacze są substancjami, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, doprowadzić do śmierci lub uzależnić, w zależności od tego, w jakich dawkach i w jakiej formie są zażywane.