Wernisaż w Małej Galerii Józefiny Piotrowskiej – Szukalskiej

Wernisaż w Małej Galerii Józefiny Piotrowskiej – Szukalskiej
Wernisaż w Małej Galerii Józefiny Piotrowskiej – Szukalskiej, Fot. Miasto Nowy Sącz

W dniu 10 stycznia o godz. 18.00, w Małej Galerii w Nowym Sączu, odbyła się wystawa sztuki „Wymieńmy się fragmentami siebie”. 

 

Józefina Piotrowska – Szukalska pochodzi z miejscowości Gorlice. W okresie od 2006 do 2011 roku studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni profesora Henryka Cześnika. W 2011 r. młoda artystka otrzymała dyplom z malarstwa, z aneksem z ilustracji w pracowni profesor Jadwigi Okrassy. W okresie od 2014 r. do 2017 r. Józefina Piotrowska – Szukalska zorganizowała cztery indywidualne wystawy sztuki. 

 

Artystka przez dość długi okres zajmowała się tworzeniem lalek, które z jej perspektywy są połączeniem świata flory i fauny oraz ludzi. Wychodzi ona poza ramy tradycyjnego rozumienia przedmiotu lalki. Józefina Piotrowska – Szukalska tworzyła z lalek aranżacje przestrzenne o charakterze teatru cieni, koloru i formy. Sztuka Józefiny Piotrowskiej – Szukalskiej ma bardzo ekspresyjny charakter. Od kilku lat oprócz rysunków i ilustracji artystka tworzy również figuratywne obrazy w technice olejnej.

 

Podczas wernisażu została zaprezentowana gama obrazów malowanych w technice olejnej, przedstawiających ekspresyjne postaci obrazujące uczucia i przeżycia towarzyszące procesowi twórczemu malarki. Obrazy przywodzą na myśl początki ekspresjonizmu w sztuce, który rozwinął się dzięki twórczości takich malarzy, jak Vincent van Gogh, Edward Munch i Paul Gaugin. Ekspresjonistyczne obrazy malarki są jednak dalekie od zaangażowania politycznego oraz wizji apokaliptycznych towarzyszących początkowi XX wieku. 

 

Obcowanie ze sztuką Józefiny Piotrowskiej - Szukalskiej zmusza do refleksji oraz budzi pozytywne uczucia. Świat i postaci przedstawione na obrazach artystki są dalekie od naturalizmu i impresjonizmu. Są one odzwierciedleniem głębokiej jaźni artystki, bo jak powiedział Herwarth Walden: "Malarz przedstawia do, co postrzega w najgłębszych warstwach swje świadomości, wyraża samego siebie (...)". 

 

Osoby, które nie zdążyły na wernisaż, mogą obejrzeć prace Józefiny Piotrowskiej - Szukalskiej w internetowym portfolio artystki. 

 

Źródło i Fot. UM Nowy Sącz