Wolontariusze badają jakość powietrza w Nowym Sączu

Wolontariusze badają jakość powietrza w Nowym Sączu
Wolontariusze badają jakość powietrza w Nowym Sączu, Fot. Miasto Nowy Sącz

W sumie już 50 mobilnych czujników do badania jakości powietrza trafiło do rąk dziennikarzy, wolontariuszy, uczniów oraz nauczycieli. Zostały one przekazane przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

 

Urządzenia służą do badania chwilowego oraz lokalnego zanieczyszczenia powietrza. Do tej pory wykonano już tysiące pomiarów na obszarze miasta i Kotliny Sądeckiej.
 

- Zebrane informacje posłużą do modelowania zjawiska smogu i lokalizowania miejsc szczególnie narażonych na oddziaływanie niskiej emisji – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Tabasz. - Czujniki stanowią też doskonałe narzędzie edukacji antysmogowej. Dzięki bardzo prostej i szybkiej metodzie wykonywania pomiarów dzieci i młodzież mogą wykonywać analizy stężenia pyłów zawieszonych podczas lekcji, w trakcie spacerów czy zabawy oraz mogą porównywać stan atmosfery na zewnątrz z poziomem zanieczyszczenia w pomieszczeniach, gdzie aktualne przebywają. 
 

Użytkownicy Facebooka mogą śledzić wyniki pomiarów na stronie www.facebook.com/AirMatrix.info.
 

Już na początku kwietnia poznamy zbiorcze wyniki  badań atmosfery uzyskanych dzięki tym urządzeniom.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz