Wyjątkowa pocztówka upamiętniająca poległych żołnierzy

Wyjątkowa pocztówka upamiętniająca poległych żołnierzy
Oficjalna strona Miasta Nowy Sącz

W Urzędzie Pocztowym w Starym Sączu można kupić wyjątkową kartkę pocztową upamiętniającą żołnierzy poległych w walce o niepodległość. Pocztówka została wydrukowana jedynie w 600 egzemplarzach, więc będzie gratką dla kolekcjonerów.

 

Wyjątkową kartę pocztową zaprojektowaną przez L. Konstantego można kupić w Urzędzie Pocztowym w Starym Sączu. Okolicznościowa pocztówka została wprowadzona do sprzedaży tylko w 600 egzemplarzach. Projekt jest realizowany przez Urząd Miasta Nowego Sącza we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. 

 

Karta została wydana z okacji uroczystości zaplanowanych na 31 października 2018 r. w Nowym Sączu. Wówczas na sądeckim zamku, na Baszcie Kowalskiej pojawią się tablice z nazwiskami stu dziewięćdziesięciu czterech żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walce o niepodległość w latach 1918 – 1920 r. 

 

Nowo wmurowane tablice nie są nowym, pionierskim projektem – zostały one odtworzone na bazie wcześniej widniejących tam tablic upamiętniających bohaterską śmierć żołnierzy. Widniały one na Baszcie Kowalskiej przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas to miejsce było miejscem uroczystości z okazji Dnia Żołnierza obchodzonego dnia 15 sierpnia 2018 r. 

 

Przed zaprezentowaniem replik historycznych tablic w miejscu usytuowania ich oryginałów odbędzie się msza święta w Kościele św. Kazimierza (10.00), a następnie uczestnicy wezmą udział przemarszu od Zamek Królewski, gdzie o 11.30 odbędzie się uroczyste odsłonięcie odtworzonych tablic. W Uroczystościach wezmą udział 21. brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej.