Wyniki kontroli pieców w Nowym Sączu

Wyniki kontroli pieców w Nowym Sączu
Wyniki kontroli pieców w Nowym Sączu

Dzisiaj w sali reprezentacyjnej ratusza odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały przedstawione wyniki kontroli „kopciuchów”.

 

Na temat dalszych działań antysmogowych mówił dyrketor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz. Przedstawił on zgromadzonym czujnik młotkowy. 

 

Dużą częścią źródeł energii i ciepła w Nowym Sączu jest drewno. Zgodnie z ustawą antysmogową nie może mieć wilgotności większej niż 20 %. To przekłada się na jakość spalin. Drewno lepiej spalane dostarcza więcej ciepła i jest bardziej ekonomiczne dla mieszkańców. Straż miejska ma obowiązek dokonywać kontroli wilgotności drewna. W związku z tym zakupiliśmy dwa certfikowane czujniki młotkowe.

 

Urządzenie zostało przekazane na ręce komendanta Straży Miejskiej Grzegorza Wasiluka do wykorzystywania podczas pracy w terenie. 

 

Komendant powiedział, że przekazany czujnik będzie bardzo pomocny przy określaniu, czym mieszkańcy palą w piecach. Od teraz pomiar będzie rzeczywisty i faktyczny. Będzie mógł posłużyć jako dowód w ewentualnej sprawie sądowej.


Drugą rzeczą o której wspomniał dyrektor Grzegorz Tabasz był poradnik smogowy, z którego mieszkańcy mogą się dowiedzieć wszystkiego o smogu. Będzie on dystrybuowany w agendach oraz rozdawany podczas kontroli i wizyty kominiarza.

 

Komendant powiedział, że Straż Miejska również rozdaje materiały i stara się edukować mieszkańców Nowego Sącza o tym jak prawidłowo palić w piecu, aby jak najmniej obciążać środowisko. Strażnicy podczas wykonywania kontroli mogą pobrać próbkę popiołu z paleniska. Jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie określa się jakie materiały były spalane. Taki wynik można wykorzystać np. jako dowód sądowy, gdy ktoś nie chce przyjąć mandatu.

 

Komendant podsumował, że w stosunku do roku 2018 ilość mandatów spadła. Sprawdzonych zostało 4920 palenisk. Z każej kontroli sporządzono protokół. W 2018 roku powstało ponad 800 tego typu dokumentów. Komendant przedstawił również czym najczęściej palą mieszkańcy miasta w swoich piecach. Na pierwszym miejscu znalazł się węgiel, na drugim drewno, a na trzecim gaz.