Wystartowała nowa aplikacja dla osób objętych kwarantanną domową

Wystartowała nowa aplikacja dla osób objętych kwarantanną domową
Wystartowała nowa aplikacja dla osób objętych kwarantanną domową

Osoby przebywające na kwarantannie domowej, w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, będą mogły skorzystać z aplikacji Kwarantanna domowa.

 

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa mieszkaniec objęty kwarantanną, podstawową ocenę stanu jego zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.


Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu trzeba Zarejestrować się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który jest wysyłany w wiadomości SMS.

 

Zaraz po aktywacji aplikacji zarejestrowani otrzymają zadanie zrobienia sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, do którego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

 

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - będzie SMSem wysyłana prośba o wykonanie zadania, czyli zrobienie selfie.

 

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

 

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

 

Źródło: www.gov.pl/kwarantannadomowa, Fot. ilustracyjna