Wystawa ikon autorstwa Barbary Ruchały

Wystawa ikon autorstwa Barbary Ruchały
Wystawa ikon autorstwa Barbary Ruchały, Fot. Miasto Nowy Sącz

W Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Szwedzkiej 2 w Nowym Sączu można oglądać wystawę ikon, pisanych sercem i duszą przez Barbarę Ruchałę. Ekspozycja będzie czynna do 5 marca.

 

Autorka wystawy jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie na kierunku wychowanie plastyczne. Obecnie uczy w Szkole Podstawowej w Świniarsku. Malarstwo to jej pasja od 35 lat. Barbara Ruchała jest również członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Sądeckiego Stowarzyszenia  Regionalnego. W swoich pracach wykorzystuje malarstwo olejne i akwarele o różnej tematyce: pejzaż, portret, martwa natura, obrazy religijne, obecnie tworzy głównie ikony. 

 

Aktywnie działa w środowisku malarskim. Razem z innymi artystami bierze udział w licznych plenerach malarskich oraz wystawach w kraju i zagranicą. Obrazy autorki znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i wielu krajach Europy. Natomiast obrazy sakralne w kościołach na Ukrainie, Rumunii i w Polsce.

 

- Swoją przygodę z pisaniem ikon rozpoczęłam pięć lat temu – mówiła podczas wernisażu Barbara Ruchała. - Trafiłam wówczas na warsztaty pisania ikon, które odbywały się w Civitas Christiana w Nowym Sączu. I to mnie zaciekawiło, spowodowało, że zaczęłam się tym interesować, szukać, czytać na temat powstawania ikon. Później pojechałam do Nowicy na warsztaty do księdza Jana Piprki, czyli proboszcza parafii greko-katolickiej, tam działa Stowarzyszenie Sarepta i tam odbywają się wspaniałe warsztaty. Biorę udział też w innych spotkaniach, podczas których szlifuję swój warsztat. 

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz