Wzmożone kontrole drogowe w całej Polsce

Wzmożone kontrole drogowe w całej Polsce
Ruszyły działania kontrolno – prewencyjne policji w całej Polsce, Fot. ilustracyjna

Głównym celem tych działań jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych będących głównymi ciągami komunikacyjnymi kraju.

 

Policjanci przypominają kierowcom i innym uczestnikom ruchu o tym, że jazda z bezpieczną prędkością jest niezwykle istotna z perspektywy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za bezpieczną prędkość uznaje się taką, przy której kierujący może zachować pełne panowanie nad pojazdem.

 

Nie jest to zatem taka sama wartość dla każdego kierowcy. Bezpieczna prędkość jest rozumiana jako prędkość dostosowana do warunków panujących na jezdni, w tym między innymi ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, natężenia ruchu i umiejętności kierowcy.

 

Na drodze, podczas jazdy samochodem, sytuacja jest często bardzo dynamiczna. Mogą pojawić się okoliczności zmuszające kierowcę do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość jest z kolei jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, które mogą mieć katastrofalne skutki. 

 

Kontrola drogowa ma charakter prewencyjny, ale jednocześnie jest ukierunkowana na ukaranie kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń w ruchu drogowym, stosownymi karami – upomnieniem lub mandatem.