XVII Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej

XVII Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej
Oficjalna Strona Miasta Limanowa

W dniu 15 listopada 2018 r. w Sali widowiskowej Domu Pielgrzyma przy Bazylice MBB w Limanowej odbył się już XVII Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Uczestnicy Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej przygotowali utwory z okresu 1900 – 1925, czyli od początku XX wieku do przewrotu majowego. 

 

Konkurs ma zasięg powiatowy i odbywa się co roku. Wydarzenie jest organizowany przez dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej. Konkurs został objęty Patronatem Starosty Limanowskiego i Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Limanowa. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta Limanowa, Starostwo Powiatowe w Limanowej i Urząd Gminy Limanowa.

 

Konkurs rozpoczął się o godz. 9.00 powitaniem gości, uczestników i ich opiekunów przez panią dyrektor mgr Kazimierę Ziębę. Składał się z dwóch etapów: Pieśń Patriotyczna i Poezja Patriotyczna. Występy uczestników pierwszego etapu zostały ocenione przez jury - Halinę Dyczek, Renatę Biernat i Iwonę Śliwę. Uczestnicy zostali podzieleni na kategorie: solistów i zespoły. Występy uczestników drugiego etapu zostały ocenione przez jury – Jacka Milczanowskiego, Bernadety Polak, Renaty Hasior, Marta Machynia i Aneta Jedynak.

 

Pieśni patriotyczne powstawały przez cały okres ponad 100 lat nieobecności Polski na mapie Europy. Utwory tego typu niosą ze sobą treści historyczne i polityczne. Pełniły one dawniej wyjątkową rolę. Przypominały o konieczności walki o niepodległość Polski, a dziś przypominają o roli walczących za Polskę oraz wzruszają.