Zespół Regionalny Mystkowianie nagrodzony Srebrnym Żywieckim Sercem

Zespół Regionalny Mystkowianie nagrodzony Srebrnym Żywieckim Sercem
Zespół Regionalny Mystkowianie nagrodzony Srebrnym Żywieckim Sercem, Fot. Waldemar Kompała

Zespół Regionalny Mystkowianie został nagrodzony Srebrnym Żywieckim Sercem podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. 

 

W festiwalu wzięło udział 27 zespołów muzycznych, których występy zostały ocenione przez Jury Festiwalu w ośmioosobowym składzie, pod przewodnictwem etnograf Małgorzaty Kiereś. Nagrodzony zespół przedstawił widowisko „Zabawa w karczmie”. Jurorzy i publiczność mieli możliwość poznania strojów z centralnej części regionu Lachów Sądeckich, strój pogórzański oraz strój noszony w Mystkowie. 

 

Zespół Regionalny Mystkowianie zrekonstruował również tańce, w tym polska sumionka, mazurka, warszawiankę oraz tańce zabawowe. 
Mystkowianie zostali w tym roku nominowani przez CIOFF jako jeden z trzechpolskich zespołów do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle.

 

Miedzynarodowa Rada Artystyczna przyznała zespołowi z Mystkowa tytuł Laureata (Nagrodę Regulaminową) za przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko – pogórzańskiego. 

 

Zespół został założony w 1984 r. przez Hannę i Benedykta Poręba. Obecnie prowadzi on działalność twórczą przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie prezentując i popularyzując muzykę folkloru ziemi sądeckiej.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz, Fot. Waldemar Kompała