Zmarł Ks. Stanisław Gutowski. Pełnił posługę kapłańską również na Sądecczyźnie

Zmarł Ks. Stanisław Gutowski. Pełnił posługę kapłańską również na Sądecczyźnie
Zmarł Ks. Stanisław Gutowski. Pełnił posługę kapłańską również na Sądecczyźnie

27 października 2020 roku zmarł śp. Ks. Stanisław Gutowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Okocimiu w sobotę (31 października) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

 

Ks. Stanisław Gutowski urodził się 30 kwietnia 1937 roku w Połomiu Dużym koło Nowego Wiśnicza, jako syn Józefa i Rozalii z domu Brzegowy. W roku 1955 złożył egzamin dojrzałości w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1961 roku w Tarnowie.

 

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 8 lipca 1961 roku), Złockie (od 1 sierpnia 1965 roku), Żabno (od 30 sierpnia 1968 roku) oraz Okocim (od 20 lutego 1974 roku).

 

W dniu 26 września 1977 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, który pełnił do 18 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Brzesko oraz penitencjarza Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

 

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1979 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1985 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 2003 został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Bocheńskiej.

 

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej