Zmiana cen wywozu śmieci w Gminie Chełmiec. Będzie drożej

Zmiana cen wywozu śmieci w Gminie Chełmiec. Będzie drożej
Zmiana cen wywozu śmieci w Gminie Chełmiec. Będzie drożej, Fot. ilustracyjna

Sesja Rady Gminy Chełmiec, która odbyła się w dniu 17 kwietnia 2019 r.  z pewnością nie obejdzie się bez echa wśród społeczności lokalnej, ponieważ decyzje Rady Gminy Chełmiec na pewno nieco obciążą budżet domowy, zwłaszcza w przypadku tzw. śmieci zmieszanych (odpadów zbieranych nieselektywnie). 

 

Ostatnia regulacja stawek za wywóz odpadów komunalnych została odkonana w 2013 r. Ostatnia zmiana, która wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r. nie jest spowodowana narzuconymi przez resort standardami, czy też nieuzasadnionymi przyczynami.

 

Podniesienie stawek okazało się konieczne, z powodu wzrostu cen za odbiór śmieci przez firmę zewnętrzną, która została wyłoniona w drodze przetargu. Odbiorca odpadów zbieranych selektywnie i nieselektywnie został zmuszony do podwyżki stawek ze względu na rosnące koszty paliwa, koszty pracy i wyższe ceny za składowanie odpadów na wysypiskach śmieci. 

 

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrosły do 8,50 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane selektywnie oraz 25 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane nieselektywnie.

 

Podobne zmiany zachodzą w Sąsiednich gminach - w gminie Limanowa stawka za odpady zbierane selektywnie wynosi 9 zł za osobę, w gminie Podegrodzie - 11 zł, w Starym Sączu - 10 zł, w gminie Rytro 13 zł. Stawki za odbiór odpadów komunalnych zbieranych nieselektywnie w gminie Rytro wynoszą natomiast aż 30 zł, natomiast w Podegrodziu i Starym Sączu aż 40 zł. 

 

W przypadku większych gospodarstw domowych koszty odbioru odpadów komunalnych, zwłaszcza tych zbieranych nieselektywnie, mogą wyraźnie obciążyć domowy budżet.

 

Źródło: Gmina Chełmiec