Zmiana kodeksu drogowego wchodzi w życie od 1 października – na korzyść kierowców!

Zmiana kodeksu drogowego wchodzi w życie od 1 października – na korzyść kierowców!
Fotografia ilustracyjna

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie takich dokumentów, jak potwierdzenie zawarcia umowy OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Oczywiście nadal istnieje obowiązek posiadania prawo jazdy. 

 

Należy dodać, że z tych zmian skorzystają tylko kierowcy pojazdów, które zostały zarejestrowane w Polsce. W rprzypadku olizji drogowej kierując pojazdem ma obowiązek podać dane personalne, dane o pojeździe i ubezpieczeniu OC bez konieczności wzywania Policji (w przypadku braku rannych). Co zrobić, jeżeli kierowca nie ma przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdu OC i nie może sobie przypomnieć?

 

Z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za pośrednictwem strony internetowej UFG możesz sprawdzić ubezpieczenie sprawcy wypadku na dzień zdarzenia. Wystarczy wpisać w formularzu dzień zdarzenia, nr rejestracyjny samochodu sprawcy oraz kraj zdarzenia i kilknąć „sprawdź“. Pojawią się wówczas informacje na temat ubezpieczyciela i nr polisy OC. Formularz znajduje się w zakładce „Identyfikacja umowy OC na dzień“ w podstronie Baza OC i AC. 

 

Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić życie kierowcom, którym zdarzało się zapominać o zabraniu w podróż potwierdzenia zawarcia umowy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Od 1 października 2018 r. policjant przeprowadzający kontrolę drogową sprawdzi tylko posiadanie przez kierowcę prawa jazdy. Informacje, które dotychczas były sprawdzane na podstawie dwóch wskazanych wyżej dokumentów, znajdują się obecnie w bazie teleinformacyjnej CEPIK – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Za brak posiadania przy sobie dokumentów – potwierdzenia OC i dowodu rejestracyjnego mandatu nie będzie.