20 maja wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące e-hulajnogi, UTO i UWR

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy regulujące status hulajnogi elektrycznej, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch i zasady ich korzystania w ruchu drogowym. Warto zapoznać się z nimi i wiedzieć kiedy i gdzie możemy poruszać się nimi.

20 maja wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące e-hulajnogi, UTO i UWR
Warto pamiętać, że korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący e-hulajnogą lub UTO, czy osoba poruszająca się przy użyciu UWR, jest zobowiązana jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Nie możemy utrudniać jego ruchu, a musimy ustąpić mu pierwszeństwa i zachować szczególną ostrożność - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.


E-HULAJNOGI

Dopuszczalna maksymalna prędkość e-hulajnogi to 20 km/h. Elektryczne hulajnogi mają przede wszystkim korzystać z infrastruktury rowerowej – drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli jej nie ma – muszą korzystać z jezdni, o ile obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h. Z chodnika lub drogi dla pieszych e-hulajnoga może korzystać wyjątkowo, jeśli brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów, a dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h.


UTO

UTO to np. monocykle, e-deskorolki, segway’e które napędzane są elektrycznie, konstrukcyjnie przeznaczone są do poruszania się wyłącznie przez kierującego, bez siedzenia i pedałów – z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. Miejsce poruszania się dla UTO to droga dla rowerów – w pierwszej kolejności, lub chodnik. W odróżnieniu od e-hulajnogi, kierujący UTO nie może poruszać się jezdnią ani pasem (kontrapasem) rowerowym.


UWR

UWR to urządzenia napędzane siłą mięśni np. tradycyjne hulajnogi, deskorolki, wrotki, rolki etc. Nie są zaliczone do kategorii pojazdów. Miejscem na drodze jest chodnik (droga dla pieszych) lub droga rowerowa – do wyboru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować