Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

21 sierpnia - 80 rocznica śmierci 44 osób - ofiar masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w Biegonicach

21 sierpnia - 80 rocznica śmierci 44 osób - ofiar masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w Biegonicach

21 sierpnia przypada 80 rocznica śmierci 44 osób - ofiar masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w Biegonicach. Wśród nich był znany sądecki malarz i społecznik Bolesław Barbacki. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 12:00 przy pomniku w miejscu straceń w Biegonicach. Modlitwę poprowadzi Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu ks. Jerzy Jurkiewicz, a apel pamięci wygłosi Prezes Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej dr Maria Molenda.


Około godz. 13:00 na Starym Cmentarzu przed Sądecką Pietą, w miejscu pochówku ofiar, złożone zostaną wieńce i zapalone znicze.


O godz. 18:00 w Bazylice pw. Świętej Małgorzaty Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław Salaterski odprawi uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich zamordowanych przez Niemców w Biegonicach.

***
21 sierpnia 1941 r. w Biegonicach rozstrzelano 44 osoby, m.in.: księży, pracowników PKP, lekarzy i urzędników oraz rolników. Jednym z zamordowanych był Bolesław Barbacki – znany przede wszystkim jako utalentowany malarz, wielki patriota, mocno zaangażowany w budowę niepodległej Polski. Był społecznikiem, zrealizował wiele cennych działań, np.: założył sądeckie Towarzystwo Dramatyczne, w którym grał i reżyserował, stworzył Szkołę Przemysłową Żeńską Towarzystwa Szkoły Ludowej, był autorem „Kostiumologii”, czyli podręcznika historii ubiorów oraz Prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.


W styczniu 1941 roku Bolesław Barbacki został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany przez Heinricha Hamanna, szefa niemieckiego gestapo w Nowym Sączu. Wypuszczony z więzienia nie opuścił miasta. W lipcu 1941 r. aresztowano go ponownie. Rozstrzelany wraz z grupą innych więźniów w Biegonicach, pochowany został na miejscu w masowym grobie. Po zakończeniu wojny w 1945 r., ciała z Biegonic ekshumowano i przeniesiono na Stary Cmentarz w Nowym Sączu.


W Biegonicach Niemcy dokonali trzech egzekucji: 19 grudnia 1939 r., 21 sierpnia 1941 r. i 27 września 1941 r., w których zginęły w sumie 74 osoby.


Z inicjatywy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla rok 2021 został poświęcony Bolesławowi Barbackiemu.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować