22 kwietnia społeczne sprzątanie Starego Cmentarza

Czas na wiosenne sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu. Organizatorzy zapraszają w sobotę, 22 kwietnia o godzinie 11:00. Wystarczy tylko przyjść. Spotkanie poprowadzi historyczka Agnieszka Filipek, z Fundacji EUROS - Wiatr ze Wschodu oraz Bartosz Niemiec, inicjator akcji „Ocalmy Stary Cmentarz”.

22 kwietnia społeczne sprzątanie Starego Cmentarza

Akcja została zapoczątkowana jesienią 2020 roku. Od tego czasu regularnie wiosną i jesienią wolontariusze i mieszkańcy miasta sprzątają nekropolię. Niestety wiele osób traktuje Stary Cmentarz, jak wysypisko śmieci i miejsce libacji alkoholowych. Tymczasem spoczywają tam wybitni sądeczanie m.in. burmistrzowie Nowego Sącza, powstańcy styczniowi i listopadowi. Podczas najbliższego spotkania Agnieszka Filipek przypomni historię Starego Cmentarza, a także przybliży postać Johana Johanidesa, burmistrza Nowego Sącza, który znany jest z tego, że wybrukował sądecki rynek z własnej burmistrzowskiej pensji.


Celem akcji „Ocalmy Stary Cmentarz” jest także odnowienie XIX-wiecznych nagrobków, które przetrwały do naszych czasów. Na początku ubiegłego roku wspólnie z Parafią Św. Kazimierza w Nowym Sączu złożony został wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie o wpis nagrobków na listę zabytków. To umożliwi w przyszłości pozyskiwanie dotacji na renowację nagrobków.


Źródło: Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki , fot. Damian Radziak

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować