Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

27 maja Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego. W Małopolsce obchody tradycyjnie w Starym Sączu

27 maja Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego. W Małopolsce obchody tradycyjnie w Starym Sączu

W czwartek 27 maja, już po raz siódmy, na coroczne święto samorządów, do Starego Sącza przybędą przedstawiciele miast i gmin z całej Małopolski.

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa.


Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego. Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.


Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP. W Małopolsce święto tradycyjnie obchodzone jest w Starym Sączu, w grodzie św. Kingi patronki samorządowców. W ubiegłym roku z powodu pandemii nie udało się zorganizować zjazdu samorządowców w Starym Sączu.


Program:
  • 11.30 Msza Święta pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego w klasztorze SS. Klarysek.13.00 Część oficjalna - Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II,
  • powitanie gości,
  • wykład ks. prof. dr hab. Jacka Urbana, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie,
  • występ artystyczny - Kwartet Galicyjski,
  • wspólne zdjęcie samorządowców pod Ołtarzem Papieskim.


Źródło: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować