4 października na sądeckim rynku odbędzie się spektakl Teatru KTO pt. „Peregrinus"

4 października na sądeckim rynku odbędzie się spektakl Teatru KTO pt. „Peregrinus"

Przedstawienie inspirowane jest twórczością poetycką T.S. Eliota.

 

My wydrążeni ludzie

My chochołowi ludzie

Razem się kołyszemy

Głowy napełnia nam słoma.

Nie znaczy nic nasza mowa

Kiedy do siebie szepczemy...

Kształty bez formy, cienie bez barwy

Siła odjęta, gesty bez ruchu.

Eliot Thomas Stearns (przekład: Czesław Miłosz)

 

Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy".

 

Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. 

 

Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

 

W świecie, gdzie życie tak naturalnie łączy się z życiem, gdzie kwiat nawet w powiewie wiatru łączy się z innymi kwiatami, gdzie łabędź zna wszystkie łabędzie, tylko ludzie budują sobie samotność (Antoine de Saint-Exupéry).

 

Przedstawienie bez tekstu, z ilustracją muzyczną (kompozycje wielu autorów muzyki filmowej i popularnej, klasyki, rapu i pop).

 

…I tak się właśnie kończy świat

I tak się właśnie kończy świat

I tak się właśnie kończy świat

Nie hukiem ale skomleniem... 

T.S. Eliot (przekład: Czesław Miłosz)

 

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

4 października na sądeckim rynku odbędzie się spektakl Teatru KTO pt. „Peregrinus" 4 października na sądeckim rynku odbędzie się spektakl Teatru KTO pt. „Peregrinus"

Źródło i fot.: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować