Pogoda Nowy Sącz

11

Dzisiaj jest: 11. 08. 2022 Dni od początku roku: 222 Dni do końca roku: 142
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

4 września na płycie nowosądeckiego Rynku Narodowe Czytanie 2021

4 września na płycie nowosądeckiego Rynku Narodowe Czytanie 2021

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu zapraszają na tegoroczną jubileuszową edycję Narodowego Czytania, które odbędzie się 4 września br. o godz. 16.00 na płycie nowosądeckiego Rynku. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.


Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu i wspólnego wysłuchania dramatu Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu osób związanych z nowosądecką kulturą.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować