40. Święto Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra”

Już po raz czterdziesty w Zdyni (gmina Uście Gorlickie) przy tradycyjnym ogniu spotkali się Łemkowie z kraju i zza granicy, by ze swoimi bliskimi wspominać dawne lata na ojczystej ziemi i oklaskiwać występy artystów. Podczas upamiętnienia tragicznych losów ofiar „Akcji Wisła” kwiaty w Miejscu Pamięci w imieniu marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego złożyła radna województwa Jadwiga Wójtowicz. W wydarzeniu uczestniczył również radny Stanisław Pasoń.

40. Święto Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra”

Święto Kultury Łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej. Watrze towarzyszą obchody rocznicowe upamiętniające tragiczne losy Łemków z czasów ich deportacji w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła” oraz tradycyjna modlitwa za zmarłych.


Przedstawicielka wojewódzkiego samorządu, radna Jadwiga Wójtowicz, odczytała list okolicznościowy marszałka Witolda Kozłowskiego.


Tym razem Łemkowska Watra będzie wyjątkowa – z dwóch powodów – organizowana jest po raz 40. oraz odbywa się w roku, kiedy mija 75. rocznica akcji „Wisła”. Niesie więc w sobie radość, że z każdą edycją przybywa do Zdyni coraz więcej uczestników Watry. Ale jest też przypomnieniem wydarzeń sprzed lat, które dla bardzo wielu przybyłych tutaj osób są wciąż żywym wspomnieniem, źródłem smutku i tęsknoty za ziemią ojców - napisał marszałek Witold Kozłowski.


Dziękując Zjednoczeniu Łemków za trud organizacji wydarzenia, a uczestnikom jubileuszowego spotkania życząc niezapomnianych wrażeń marszałek Witold Kozłowski zaznaczył: - Rokrocznie Małopolska jest partnerem kilkudziesięciu imprez krajowych i międzynarodowych. Dlatego cieszę się, że kolejny raz Województwo Małopolskie mogło włączyć się w realizację Święta Kultury Łemkowskiej, łączącego pokolenia występujących tu artystów i widzów oraz budującego relacje międzyludzkie.


Co roku, podczas trzydniowego programu „Łemkowskie Watry” na scenie występują dziesiątki wykonawców muzyki nie tylko ludowej i folkowej, ale również jazzowej i rockowej. Koncertom towarzyszą spartakiady sportowe, konkursy plastyczne oraz warsztaty i prezentacje rękodzieła artystycznego.


40. edycja Święta Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra” została zorganizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować