75-latka oszukana metodą na "prokuratora". Straciła 100 tys. zł.

Przestępcy cały czas opracowują nowe metody, podszywając się pod osoby budzące zaufanie, by szybko i łatwo zdobyć cudze pieniądze. Oszustwa na “policjanta” lub “prokuratora” to jeden ze sposobów wyłudzania pieniędzy. Wczoraj mieszkanka gminy Limanowa straciła 100 tysięcy złotych, wierząc, że pomaga swojej wnuczce.

75-latka oszukana metodą na "prokuratora". Straciła 100 tys. zł.

Mimo że coraz więcej osób jest świadomych działań oszustów, przestępcy nieustannie modyfikują swoje metody. Ostatnio często wykorzystywana jest metoda podszywania się pod “policjanta” lub “prokuratora”. Sprawcy wykorzystują zaufanie do Policji i Prokuratury, wyłudzając pieniądze, zwłaszcza od osób starszych. Wczoraj wieczorem 75-letnia kobieta otrzymała telefon od fałszywej prokuratorki. Oszustka przekonała kobietę, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebuje pilnie pieniędzy. Kobieta przekazała mężczyźnie 100 tysięcy złotych, wierząc, że pomaga swojej rodzinie.

Apelujemy o ostrożność i czujność w kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji. W momencie, gdy ktoś próbuje nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta lub prokuratora, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w dłuższą dyskusję z oszustem. Jeśli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z naszych bliskich.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji czy innych instytucji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zanim podejmiemy działania, warto się zastanowić. Oszuści często wywierają presję czasową i wprowadzają element zagrożenia, co powinno nas zaniepokoić.

Apelujemy zwłaszcza do osób młodych, aby informowały swoich rodziców i dziadków o możliwościach oszustwa. Powiedzmy im, jak postępować, gdy ktoś dzwoni z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Dbajmy o bezpieczeństwo osób starszych, które często mieszkają samotnie. Ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności, które zbierali latami.

Źródło: KPPL, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować