Pogoda - Sądeckie.pl

22

Dzisiaj jest: 22. 10. 2021 Do końca roku: 70 dni
Jakość Powietrza:

Akcje „Bezpieczne wyjazdy” i „Bezpieczne wakacje” na Sądecczyźnie. Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa wypoczywających

Akcje „Bezpieczne wyjazdy” i „Bezpieczne wakacje” na Sądecczyźnie. Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa wypoczywających

Właśnie ruszyły dwie policyjne akcje pn. „Bezpieczne wyjazdy” i „Bezpieczne wakacje”, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podróżnym oraz turystom, którzy będą wypoczywać na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji. W ramach akcji funkcjonariusze będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz zapewnienia maksymalnej płynności ruchu, podczas całych wakacji policjanci sądeckiej drogówki będą prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w naszym regionie.


W związku z przewidywaną dużą liczbą wyjazdów, szczególnie intensywne działania będą prowadzone w pierwszy weekend wakacji, od 25 do 28 czerwca br. Zadaniem funkcjonariuszy będzie nie tylko ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i eliminowanie utrudnień.


Policjanci będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z policyjnych analiz, są to nadal główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych.


Jednak liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez cały okres wakacji Policja będzie prezentować mapę „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2021” z bieżącą liczbą i lokalizacją wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Wizualizacja, którą będzie można również znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach.


Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Informujemy, że w Nowym Sączu, tradycyjnie już w zatoce autobusowej przy Bulwarze Narwiku, został wyznaczony punkt kontroli autokarów.


Policjanci drogówki sprawdzą stan techniczny i wyposażenie pojazdu, uprawnienia kierującego oraz jego trzeźwość. Chęć przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej 48 przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61.


Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:
  • dokładną datę i czas planowanego wyjazdu (autokar na miejsce kontroli powinien być podstawiony co najmniej 30 minut przed planowanym wyjazdem),
  • nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,
  • dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.


25 czerwca br. ruszyła również cykliczna akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2021” prowadzona przez Komendę Miejską Policji na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Wzmożone działania mundurowych, prowadzone zarówno pod kątem ograniczenia zdarzeń kryminalnych i drogowych, jak i profilaktyki, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom wypoczywającym w naszym regionie, a w szczególności szczególnie dzieciom i młodzieży.


Wakacje niosą za sobą większe zagrożenie dla najmłodszych z uwagi na specyfikę spędzania wolnego czasu, a jak wiemy próby jego zagospodarowania nie zawsze mają szczęśliwy finał. Latem zwiększa się liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem dzieci i młodzieży.


Należy pamiętać, że przyczyną tych wypadków jest nie tylko brawura, lekkomyślność, ale i niedostateczna opieka ze strony dorosłych. Okres wakacyjny sprzyja również eksperymentowaniu z używkami. Dużo młodych ludzi pierwszy kontakt z alkoholem, papierosami czy narkotykami podejmuje właśnie podczas wakacji, ponieważ z dala od rodziców czują się niczym nieskrępowani, a jednocześnie zachęcani przez grupę, sięgają po to, co niedozwolone.


Mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych, sądeccy policjanci będą prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne podczas letnich pikników i festynów, a także, na zaproszenie organizatorów, w miejscu wakacyjnego wypoczynku, oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.


Jak co roku, o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Głównym zadaniem mundurowych będzie zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie bliskich tych osób. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.


W okresie letnim policjanci będą również prowadzić działania w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i terenach przywodnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Więcej o akcji i towarzyszącemu jej konkursowi pod hasłem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK” tutaj.


Akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2021” będzie prowadzona przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu od 25 czerwca do 31 sierpnia br.


W letniej beztrosce nie zapominajmy o tym, że choć już poluzowano wiele obostrzeń, to jednak nadal mamy epidemię koronawirusa. Należy pamiętać o unikaniu tłumów i zachowaniu dystansu społecznego. Zawsze warto mieć przy sobie maseczki i rękawiczki.


WAŻNE TELEFONY:
112 – jednolity numer alarmowy
723 694 982 – numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: (codziennie w godzinach 8-20)
691 609 999 – numer alarmowy Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu
985 – numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia, opieki i ochrony


Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować