Pogoda - Sądeckie.pl

6

Dzisiaj jest: 06. 12. 2021 Do końca roku: 25 dni
Jakość Powietrza:

Blisko 7 mln zł dla gminy Łososina Dolna na kolejne inwestycje

Blisko 7 mln zł dla gminy Łososina Dolna na kolejne inwestycje

Gmina Łososina Dolna otrzymała 6.918.538 zł na inwestycje w wodociągi i kanalizację. Kwota 3.122.582 zł trafi do gminy na realizację zadań z zakresu wodociągów i zaopatrzenia w wodę, natomiast 3.795.956 zł dofinansuje inwestycje związane z budową kanalizacji.

Gmina Łososina Dolna jest jedną z gmin, które otrzymały dofinansowanie na projekty związane z inwestycjami w wodociągi i kanalizację na lata 2021-2024 (o czym informowaliśmy tutaj). Przy podziale środków uwzględniono, na podstawie ustawy i informacji z Głównego Urzędu Statystycznego, dane takie jak zamożność gmin czy procentowy udział mieszkańców całej gminy korzystających z wodociągów i kanalizacji.


Cieszę się bardzo z pozyskanych środków. Dają one szansę na rozbudowę sieci wodociągowej w naszej gminie. Wciąż wielu mieszkańców boryka się z niedostatkiem wody w ich gospodarstwach domowych. Aby jednak dostarczyć wodę konieczna jest budowa nowych ujęć (studni), bowiem obecne nie wystarczają w zaspokajaniu rosnących potrzeb w tym zakresie. Przewidując ten stan rzeczy w ubiegłym roku zakupiliśmy grunt w Witowicach Dolnych pod nowe ujęcia wody. W ramach pozyskanych środków chcielibyśmy nie tylko rozbudować sieć ale i wybudować nowe ujęcia (studnie) i włączyć je w system zbiorczego zaopatrzenia w wodę. Niestety, jeszcze trudniejsza jest sytuacja z kanalizacją. Obydwie oczyszczalnie ścieków, choć zmodernizowane, są niewystarczająco wydajne. Dlatego musimy je rozbudować, po to aby można było przyłączać mieszkańców do zbiorczego odprowadzania ścieków. Na oczyszczalnie w Łososinie Dolnej z Polskiego Ładu pozyskaliśmy prawie 10 mln. zł. Na oczyszczalnię w Tęgoborzu zgromadziliśmy ponad 2.5 mln. zł i aplikujemy o pozostałe środki. Mam nadzieję, że uda się je pozyskać. Jak widać planowane inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową są naprawdę ogromne. Trzeba jeszcze czasu i cierpliwości po to, aby zbudować system efektywny, wydajny i w maksymalnym stopniu umożliwiający mieszkańcom dostęp do komunalnego systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Chcemy aby nasza gmina była czysta i ekologiczna bowiem jest gminą rolniczo-turystyczną, a to zobowiązuje – wyjaśnia wójt Andrzej Romanek.


Źródło: Gm. Łososina Dolna, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować