Pogoda - Sądeckie.pl24

Dzisiaj jest: 24. 06. 2021
Do końca roku: 190 dni
Jakość Powietrza

Chełmiec ceny za odbiór śmieci idą w górę, ale jest sposób na obniżkę

Chełmiec ceny za odbiór śmieci idą w górę, ale jest sposób na obniżkę

Po ubiegłorocznym zamieszaniu z obiorem śmieci w gminie Chełmiec  nie ma śladu. Natomiast mieszkańcy od tego roku zapłacą za odbiór odpadów więcej.

 

Po zeszłorocznych podwyżkach przyjętych decyzją Rady Gminy Chełmiec, z dnia 17 kwietnia 2019, kiedy to stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzrosły do 8,50 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane selektywnie oraz 25 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane nieselektywnie w tym roku pojawiły się kolejne i to nie małe.

 

Wtedy podniesienie stawek okazało się konieczne, z powodu wzrostu cen za odbiór śmieci przez firmę zewnętrzną, która została wyłoniona w drodze przetargu. Odbiorca odpadów zbieranych selektywnie i nieselektywnie został zmuszony do podwyżki stawek ze względu na rosnące koszty paliwa, koszty pracy i wyższe ceny za składowanie odpadów na wysypiskach śmieci.

 

Co było przyczyną tym razem? 

 

Można powiedzieć, że powód jest podobny, podwyżki. Gmina po zerwaniu umowy z firmą AVR, która to wtedy była odpowiedzialna za odbiór śmieci, od nowego roku zmuszona była szukać innego dostawcy usług, w tym celu ogłoszono przetarg. 

 

Do przetargu stanęły dwie firmy. Wygrała go firma EMPOL, która swoje usługi wyceniła na kwotę 19.90 zł od osoby, jej konkurent wycenił swoje usługi na kwotę 31 zł, co warto zaznaczyć nie ma tutaj rozróżnienia na odpady mieszane i szeregowane.

 

Jak wyjaśnia Paweł Rodak z Gminy Chełmiec „Po zmianie systemu tak naprawdę nie można nie segregować, jeśli ktoś nie segreguje smieci naraża się na kare wysokości 70 PLN miesięcznie od osoby ” 

 

Wracaj do samych podwyżek, od nowego roku stawka za odbiór odpadów komunalnych wzrasta w gminie Chełmiec z kwoty 8.50zł od osoby do 19.90zł. Co w przeliczeniu dla trzyosobowej rodziny w rozliczeniu kwartalnym ( przy założeniu wcześniejszej segregacji ) przekłada się na podwyżkę z kwoty 76.5 zl na kwotę 179.1 zł, jak łatwo wyliczyć podwyżka ta więc wynosi przeszło 134%.

 

Ale jest sposób, aby zmniejszyć ten rachunek

 

Zgłoszenie kompostownika to sposób, który pomoże zmniejszyć rachunek o 10 PLN miesięcznie. W tym celu, jako właściciel nieruchomości musimy udać się do gminy oraz wypełnić stosowne oświadczenie, to oświadczenie ma oczywiście swoje konsekwencje, bo w przypadku, gdy jednak zdecydujmy się na oddanie worków z bioodpadami zostanie na nas nałożona kara wysokości 70 PLN miesięcznie od osoby i to na pół roku. 
 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować