Decyzja UOKiK: PayPal ukarany za stosowanie klauzul niedozwolonych

PayPal jeden z wiodących serwisów internetowych umożliwiających dokonywanie płatności online na całym świecie oraz pełniący funkcję elektronicznego portfela zintegrowanego z rachunkiem bankowym, znalazł się w centrum uwagi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Po przeprowadzonym postępowaniu, Prezes UOKiK wydał decyzję, uznając, że PayPal stosuje klauzule niedozwolone w swojej „Umowie z użytkownikiem PayPal” i nakazał ich zaprzestanie.

Decyzja UOKiK: PayPal ukarany za stosowanie klauzul niedozwolonych

Decyzja UOKiK pociągnęła za sobą nałożenie na PayPal kary w wysokości 106,6 mln zł (dokładnie 106 689 453 zł). Prezes Urzędu zakwestionował postanowienia umowne, w szczególności te dotyczące 34 działań zabronionych użytkownikom oraz katalogu przykładowych sankcji.

Wątpliwości UOKiK wzbudziły między innymi zapisy mówiące o karaniu użytkownika za samą próbę skorzystania z zablokowanego konta oraz za naruszanie dowolnych przepisów prawa w jakimkolwiek państwie, nawet jeśli nie miało to związku z korzystaniem z konta PayPal. Takie szerokie i nieprecyzyjne zapisy mogły skutkować nałożeniem niedookreślonych sankcji, co z kolei mogło prowadzić do sytuacji, w której konsumenci nie wiedzieli, że ich działania są niezgodne z postanowieniami umownymi.

Otwarty katalog sankcji przewidzianych w umowie, które nie były powiązane z poszczególnymi naruszeniami, oznaczał arbitralność decyzji PayPal. Firma mogła „w dowolnej chwili” i „według własnego uznania” zablokować pieniądze użytkownika „w wysokości oraz przez okres tak długi, jak będzie to konieczne”.

Ponadto, PayPal mógł jednocześnie nałożyć na konsumenta kilka sankcji, w tym zapłatę kwoty 2500 USD lub większej, zamknięcie konta bez uprzedzenia oraz odmowę świadczenia usług w przyszłości.Zdaniem Prezesa UOKiK, zastosowanie takich warunków mogło prowadzić do sytuacji, w której konsument był nieświadomy, jakie działanie może zostać uznane przez spółkę za zabronione oraz nie był w stanie przewidzieć sankcji, które mogą zostać wobec niego zastosowane. Konsekwencją mogło być nawet pozbawienie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na koncie PayPal na nieokreślony czas.

Decyzja UOKiK ma na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami i zapewnienie, że usługi finansowe, takie jak te oferowane przez PayPal, są zgodne z przepisami prawa oraz standardami ochrony konsumentów.

Źródło:UOKiK 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować