Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka z wizytą w Starym Sączu

Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka z wizytą w Starym Sączu

Instytut Słowacki w Warszawie świętuje w tym roku 25-lecie działalności. Plany uroczystości przekreśliła pandemia, ale dyrektor instytutu Adrián Kromka odwiedził Stary Sącz i wręczył burmistrzowi Jackowi Lelkowi pamiątkową grafikę przygotowaną specjalnie na jubileusz.

 

Dyrektor Instytutu nie gościł w Starym Sączu pierwszy raz. Bywał tu również jako konsul Republiki Słowackiej w Krakowie, a ostatnio podczas wystawy  „Lewocza - miasto Mistrza Pawła” prezentowanej w starosądeckiej bibliotece.

 

Adrián Kromka jest dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie od kwietnia 2018 roku. Ten słowacki dyplomata, z wykształcenia prawnik, w przeszłości pracował jako zastępca burmistrza Miasta Poprad, był doradcą w Kancelarii Prezydenta Republiki Słowackiej, członkiem zespołu doradczego Ministra Sprawiedliwości RS oraz członkiem rady Słowackiego Krajowego Centrum Praw Człowieka w Bratysławie.

 

Instytut Słowacki to placówka dyplomatyczna, która promuje słowacką kulturę, sztukę, edukację, informuje o możliwościach współpracy ekonomicznej, prezentuje słowackie regiony, turystykę na Słowacji, jak również umożliwia wzajemne kontakty w wspomnianych dziedzinach - mówi  Adrián Kromka. - Instytut organizuje również konferencje naukowe, wykłady, seminaria, prezentacje z dziedziny sztuki, literatury, muzyki, filmu i innych gatunków artystycznych ze Słowacji oraz prezentacje dotyczące turystyki i przedsiębiorczości. Stary Sącz dał mi się poznać z bardzo dobrej strony. To piękne historyczne i prężnie rozwijające się miejsce.

 

- Słowacja to nasz naturalny partner, bliski sąsiad, znakomite miejsce do wypoczynku, a Lewocza i jej historia to sprawy  zupełnie niezwykłe - dodaje burmistrz Jacek Lelek. - Partnerstwo z Lewoczą nie ogranicza się tylko do wymiany kulturalnej, poznania historii Spisza, czy wzajemnych komplementów, ale jest żywą współpracą, która skutkuje konkretnymi inwestycjami.

Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka odwiedził Stary Sącz  Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka odwiedził Stary Sącz

Źródło: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować