Pogoda - Sądeckie.pl15

Dzisiaj jest: 15. 06. 2021
Do końca roku: 199 dni
Jakość Powietrza

Fundacja Nomina Rosae rozpoczyna realizację projektu „Wojenny Nowy Sącz”

Fundacja Nomina Rosae rozpoczyna realizację projektu „Wojenny Nowy Sącz”

Fundacja Nomina Rosae w roku 2021 otrzymała grant z niemieckiej Fundacji EVZ w ramach programu local.history. Dzięki projektowi powstanie wirtualna mapa Nowego Sącza okresu II wojny światowej jako studium przypadku miasta pod niemiecką okupacją. Projekt realizowany będzie w szerokiej współpracy z nowosądeckimi instytucjami oraz mieszkańcami miasta.

Projekt „Wojenny Nowy Sącz” pozwoli dogłębnie poznać czasy okupacji niemieckiej w Nowym Sączu. Będzie on zawierał wirtualną mapę okupacyjnego Nowego Sącza z zaznaczonymi trasami studyjnymi i odnośnikami do źródeł historycznych oraz materiałów edukacyjnych, takich jak artykuły popularno-naukowe, fotografie współczesne i archiwalne, filmy prezentujące określone tematy, fragmenty relacji w formie audiowizualnej, podcasty, gotowe scenariusze lekcji i nie tylko.


Jest to pierwszy tego typu projekt w Małopolsce; jego inicjatorem jest Fundacja Nomina Rosae, która w roku 2021 otrzymała grant z niemieckiej Fundacji EVZ w ramach programu local.history. Fundacja EVZ, czyli Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość) to organizacja stworzona w Niemczech w 2000 roku w celu finansowego zadośćuczynienia pracownikom przymusowym Trzeciej Rzeszy i osobom w inny sposób pokrzywdzonym przez narodowy socjalizm. Z czasem część środków, którymi dysponuje Fundacja została przeznaczona również na wspieranie projektów z zakresu krytycznego badania historii, a także pracy na rzecz praw człowieka i ofiar narodowego socjalizmu.


Pomysł opracowania historycznej mapy Nowego Sącza okresu II wojny światowej jako studium przypadku miasta pod niemiecką okupacją na tyle spodobał się organizatorom programu, że przeszedł przez kolejne etapy eliminacji (spośród 224 zgłoszeń z 30 różnych krajów) i znalazł się wśród tych projektów, którym zdecydowano się przyznać finansowanie (pełną listę organizacji i projektów, które uzyskały finansowanie w konkursie można znaleźć na stronie Fundacji).


Wszystkie zgromadzone na stronie materiały zostaną opracowane przez specjalistów, historyków i badaczy w formie, która będzie przystępna dla szerszej publiczności, a równocześnie stanowić będzie wartościowy wkład w rozwój wiedzy akademickiej z zakresu historii. Materiały i mapa będą przygotowane w taki sposób, by były one łatwo dostępne także dla osób z różnymi trudnościami. Mapa docelowo będzie dostępna również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu odbiorcy będą mogli skorzystać z 9 specjalnie opracowanych ścieżek edukacyjnych i fizycznie odwiedzić najważniejsze punkty na mapie Nowego Sącza; dzięki 6 przygotowanych w oparciu o mapę scenariuszach lekcji, będzie ona stanowiła wartościowe narzędzie dla nauczycieli szkolnych i uczniów.


Projekt realizowany będzie w szerokiej współpracy z nowosądeckimi instytucjami – m.in. z Archiwum Narodowym w Krakowie oddział Nowy Sącz, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu, Sądecką Biblioteką Publiczną im. J. Szujskiego oraz Dariuszem Popielą i Fundacją „Centrum” Rodziny Popielów, a także Miastem Nowy Sącz.


Na obecnym, początkowym etapie projektu organizatorzy proszą o pomoc przy poszukiwaniu materiałów i źródeł, które nie są ogólnie dostępne i nie były do tej pory publikowane – na przykład znajdujących się w prywatnych zbiorach czy archiwach rodzinnych. Apelują też o wsparcie projektu dzięki czemu mapa może stać się jeszcze dokładniejszym i obszerniejszym zapisem okupacyjnej historii Nowego Sącza.


e-mail: fundacja@nomina.pl tel.: 603 062 247, 795 680 057


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować