Pogoda Nowy Sącz

19

Dzisiaj jest: 19. 08. 2022 Dni od początku roku: 230 Dni do końca roku: 134
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Gmina z inicjatywą sprawności. Wśród wyróżnionych Gmina Łukowica

Gmina z inicjatywą sprawności. Wśród wyróżnionych Gmina Łukowica

To wyróżnienie przyznawane samorządom, które do oceny sprawności instytucjonalnej co najmniej dwukrotnie skorzystały z narzędzia ankiety ewaluacyjnej, poprawiły poziom sprawności, a także poziom rozwoju społeczno–gospodarczego. Wśród wyróżnionych małopolskich gmin znalazły się m.in. Miasto Oświęcim, Gmina Libiąż i Gmina Łukowica.

Przez kilka ostatnich lat naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego badali funkcjonowanie polskich samorządów. Sprawdzali procedury obowiązujące w urzędach gmin i miast oraz ich rozwój gospodarczy. Analizowano m.in. zadowolenie klientów i mieszkańców z obsługi, terminowość załatwiania spraw czy wewnętrzne procedury urzędów gmin. Odbyły się też badania ankietowe. Pod lupę wzięto wiele samorządów.


Na podstawie przeprowadzonych badań skonstruowano narzędzie – ankietę ewaluacyjną, która jest wykorzystywana od kilku lat przez gminy w całej Polsce. Ma ona za zadanie pomóc władzom samorządów lokalnych, a także wyższego szczebla w przeprowadzaniu ogólnokrajowych analiz porównawczych, jak też diagnozowaniu dobrych praktyk.


W gronie laureatów z województwa małopolskiego w 2021 r. znalazły się: Miasto Oświęcim, Gmina Libiąż i Gmina Łukowica. Wyróżnione miasta i gminy odnotowały w tym czasie znaczną poprawę sprawności instytucjonalnej, co skutkowało poprawą ich pozycji w rankingu rozwoju społeczno-gospodarczym.


Korzystanie z opracowanej ankiety jest bezpłatne i służy wyłącznie doskonaleniu funkcjonowania miast i gmin w Polsce. Skorzystało z niego w tym roku aż 240 gmin.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować