Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Gminy i powiaty z subregionu sądeckiego otrzymały ponad 540 tys. zł dofinansowania dla domów pomocy społecznej

Gminy i powiaty z subregionu sądeckiego otrzymały ponad 540 tys. zł dofinansowania dla domów pomocy społecznej

Od początku epidemii MUW udziela domom pomocy społecznej bardzo konkretnego wsparcia. Na bieżąco przekazywane są tam środki ochrony indywidualnej. Niedawno wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z Fundacją Służby Ratunkowe RP – Zintegrowana Służba Ratownicza umowę, na podstawie której placówki te będą mogły otrzymać jeszcze szerszą pomoc w przypadku pojawienia się w nich zakażeń.


 
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podziału trzeciej rezerwy celowej na realizację zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na bieżącą działalność domów pomocy społecznej. Przyznana rezerwa przeznaczona jest na zagwarantowanie właściwej opieki nad mieszkańcami domów pomocy społecznej, w szczególności na wynagrodzenia oraz dodatkowe ich składniki (np. nagrody, dodatki, premie) dla osób świadczących pracę oraz zapewniających ciągłość realizacji usług w tych placówkach. 

 

Dla województwa małopolskiego przyznano dotację w wysokości 3 905 320 zł, w tym 3 799 309 zł dla ponadgminnych, a 106 011 zł dla gminnych domów pomocy społecznej.
 


- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego poświęca sytuacji w domach pomocy społecznej bardzo wiele uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Niestety lista małopolskich placówek, które musiały zmierzyć się z koronawirusem, jest coraz dłuższa. W ramach kolejnej dotacji z budżetu państwa na realizację zadań własnych związanych z bieżącą działalnością DPS-ów do małopolskich samorządów trafi blisko 4 mln złotych. To konkretny zastrzyk gotówki, który wesprze personel pracujący tam każdego dnia. Za tę niełatwą pracę i wytrwałą opiekę nad osobami starszymi pragnę serdecznie podziękować wszystkim opiekunom. Wyrażam zarazem wdzięczność samorządowcom, którzy w dobie pandemii odpowiedzialnie wywiązują się z zadań organów założycielskich prowadzących domy pomocy społecznej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Poniżej kwoty przyznanego dofinansowania w subregionie sądeckim:

  • Powiat gorlicki 145 996 zł
  • Powiat limanowski 181 324 zł
  • Nowy Sącz 192 096 zł
  • Gmina Grybów 17 460 zł
  • Gmina Sękowa 6 284 zł

 

Źródło: MUW

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować