Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

GUP: Ważne zmiany w Tarczy Antykryzysowej. Z dotacji będzie mogło skorzystać więcej firm

GUP: Ważne zmiany w Tarczy Antykryzysowej. Z dotacji będzie mogło skorzystać więcej firm

Od 26 kwietnia br. zaczną obowiązywać przepisy najnowszej edycji Tarczy Antykryzysowej. Dziewiąta odsłona rządowego pakietu wsparcia rozszerza listę podmiotów, które uprawnione będą do uzyskania dotacji w wysokości 5 000 zł.

Teraz po środki będą mogły sięgnąć m.in. sklepy meblowe i budowlane, zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne. Co ważne o pomoc będzie można ubiegać się nawet pięciokrotnie.


Do tej pory o wsparcie w postaci dotacji mogli się ubiegać przedstawiciele łącznie 48 branż najbardziej poszkodowanych przez epidemię COVID-19 (ich pełna lista znajduje się na naszej podstronie).


Od 26 kwietnia to się jednak zmieni i z pomocy będą mogły skorzystać również firmy, które wg stanu na 31.03.2021 r. prowadziły działalność w branży:
  • sprzedaży detalicznej (sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, audiowizualny, oprogramowanie, wyroby tekstylne, metalowe, szkło, farby, dywany, chodniki, pokrycia podłogowe i ścienne, elektryczny sprzęt AGD, meble, sprzęt oświetleniowy, sprzęt sportowy, gry i zabawki, kosmetyki oraz art. toaletowe, zegarki i biżuteria),
  • wypożyczenia i sprzedaży artykułów użytku osobistego i domowego,
  • wynajmu maszyn,
  • usług fryzjerskich i kosmetycznych,
  • pasażerskiego transportu lotniczego.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy, których przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego lub w:
  • analogicznym miesiącu roku poprzedniego
  • lutym 2020 r.
  • wrześniu 2020 r.

Ile razy można ubiegać się o dotację?

Nowa odsłona Tarczy Antykryzysowej zwiększyła liczbę dotacji, jakie może otrzymać firma. Obecnie wsparcie może zostać wypłacone raz lub pięć razy w zależności od branży, w której działa przedsiębiorca. Szczegółowy wykaz kodów PKD i przysługującej im liczbie dotacji znajduje się w tabeli poniżej.


Jak i do kiedy można ubiegać się o dotację?

O wsparcie w wysokości 5 000 zł będzie można wnioskować do 31 sierpnia 2021 r. Wnioski przyjmowane będą wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy praca.gov.pl.


Pomocą w wypełnianiu wniosku jest instrukcja, która krok po kroku prowadzi przedsiębiorcę w uzupełnianiu dokumentów: INSTRUKCJA


Jeżeli masz już wszystkie potrzebne informacje, możesz złożyć wniosek w wersji elektronicznej: KLIKNIJ TUTAJ


Czy dotacja ma charakter bezzwrotny?

Dotacja jest bezzwrotna o ile przedsiębiorca, który ją otrzymał będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.


Do pobrania:

Zał. 1_umowa dotacji rozporządzenie_nowela_16.04.2021
Zał. 2_Zasady udzielania dotacji dla mikro i małych przedsiębiorców na podstawie rozporządzenia_16.04


Źródło: GUP Kraków, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować