Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Jesienne wędrówki w rytmie eko po Małopolsce

Jesienne wędrówki w rytmie eko po Małopolsce

Małopolska ma wiele do zaoferowania ekoturystom o każdej porze roku. Jednak jesienią zapewnia wyjątkowe pejzaże, w żółciach, brązach i czerwieniach, piękne, jakby malowane pędzlem wybitnego malarza. Aby je odszukać warto wykorzystać ostatnie ciepłe i słoneczne dni i ruszyć na wędrówkę w rytmie eko.

Każdy zakątek Małopolski ma jesienią do zaoferowania wyjątkowe atrakcje. Lasy i puszcze nabierają bajkowych barw. W leśnej ściółce nie brakuje skarbów natury w postaci grzybów, dookoła unosi się niezwykły zapach, a szeleszczące liście pod stopami nadają rytm naszemu wędrowaniu. Obcowanie z przyrodą relaksuje i pozwala chłonąć otaczającą nas atmosferę wszystkimi zmysłami.


Zdecydowanie mniej zatłoczone szlaki turystyczne zachęcają, by niespiesznym tempem wędrować odkrywając kolejne szczyty, doliny i polany Tatr, Beskidów, Gorców, czy Pienin, z których podziwiać można zupełnie odmienione, jesienne krajobrazy i panoramy, nierzadko lekko przesłonięte delikatną mgłą. Dzięki jesiennemu wędrowaniu można się zrelaksować i naładować baterie przed nadchodzącą zimą. Warto też poobserwować przyrodę, która powoli szykuje się do zimowego snu.


W Małopolskich sadach dojrzewają jabłka, a w winnicach trwa winobranie. To doskonały czas, by zachwyć się sielskim widokiem tych miejsc, skosztować soczystych owoców i zgłębić tajemnice produkcji wina, która doskonale rozwija się, szczególnie na Ziemi Tarnowskiej i w okolicach Krakowa. Enoturystyczna weekendowa wycieczka, a nawet udział w winobraniu, to również doskonały pomysł na październikowy weekend.


Jesień to również koniec sezonu rowerowego. Zanim schowamy nasze jednoślady na zimę warto jeszcze raz pokręcić się nieco po trasach rowerowych VeloMałopolska, aby odkrywać nowe miejsca lub odwiedzić te dobrze znane, w odmienionym kolorystycznie krajobrazie.


Małopolska zachwyca o każdej porze roku, ale jesienią szczególnie. Barwy, jakimi okrywa się przyroda, malują cudne pejzaże, które na długo zapadają w pamięć… Nieco mniejszy ruch turystyczny, cisza i spokój zdecydowanie sprzyja uprawianiu ekoturystyki. Dlatego gorąco zachęcam, aby wykorzystać ciepłe jesienne dni, ostatnie silniejsze promienie słońca i pieszo, rowerem, a nawet konno, zwiedzać nasz piękny region, nie szkodząc przy tym naturze – zachęca Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.


W poszukiwaniu inspiracji na jesienne wycieczki warto sięgnąć po przewodniki „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko”, które pomogą zaplanować pełne wrażeń wyprawy dla całej rodziny i obudzą w nas ducha odkrywcy.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować