Kulturalna Małopolska na Sylwestra i Nowy Rok

Pożegnaj stary rok i powitaj nowy z małopolską kulturą, podczas specjalnych koncertów, spektakli i muzealnych spotkań.

Kulturalna Małopolska na Sylwestra i Nowy Rok

Koncerty sylwestrowo-noworoczne w Krakowie i Tarnowie

Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe koncerty sylwestrowo-noworoczne. Gale Sylwestrowo-Noworoczne poprowadzi szef artystyczny instytucji – Alexander Humala. Na scenie razem z Orkiestrą Filharmonii wystąpi dwoje znakomitych artystów śpiewaków: Adriana Ferfecka – sopran i Tadeusz Szlenkier – tenor. Dla publiczności wykonają fragmenty najsłynniejszych oper i operetek m.in. Lehára, w programie nie zabraknie także walców i polek rodziny Straussów. Wieczory słowem okrasi Piotr Krasnowolski, a tanecznymi pokazami - Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki w choreografii Anny Gryszun.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej – piątek 29 grudnia, godz. 19.30, niedziela 31 grudnia, godz. 17.00 i 21.30, poniedziałek 1 stycznia, godz. 17.00/Centrum Sztuki Mościce – sobota 30 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Na specjalne koncerty sylwestrowo- noworoczne zaprasza publiczność również Opera Krakowska. Specjalnym gościem będzie Grażyna Brodzińska. Na scenie wystąpią także solistki i soliści: Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Cząstka–Niezgódka, Jarosław Bielecki, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik i Sebastian Marszałowicz. Orkiestrę, Chór I Balet Opery poprowadzi w te wieczory dyrektor instytucji - Maestro Piotr Sułkowski. Za realizację całości odpowiada Wojciech Graniczewski.

Kiedy? Niedziela 31 grudnia, godz. 17.00 i 21.00/Środa 3 stycznia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Jeszcze przed Nowym Rokiem Filharmonia Krakowska zaprasza na kolejny koncert w ramach drugiej edycji „Małopolskiego kolędowania”. Zabrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki w specjalnym opracowaniu Marka Pawełka – krakowskiego artysty muzycznego, organisty, aranżera i pedagoga. Orkiestrę i Chór krakowskiej filharmonii poprowadzi Janusz Wierzgacz. Na scenie wystąpią także solistki i soliści: Emilia Pływacz – sopran, Anna Bober – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Patryk Wyborski – bas.

Kiedy? Czwartek 28 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Sylwestrowa O!peretka i Znachor

Teatr Witkacego w Zakopanem na sylwestrowy wieczór przygotował inscenizację „O!peretka”. To nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Niedziela 31 grudnia, godz. 21.30. Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem na przełomie roku pokaże również spektakle:

  • „CCY - WITKAC-Y Menażeria”, inscenizację w reż. Andrzeja St. Dziuka powstałą w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin Witkacego, która stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Czwartek 28 grudnia, godz. 19.15.

  • „Wiśniowy sad” - adaptację ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To sztuka o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą spektaklu jest Nikołaj Kolada, w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Piątek 29 grudnia, godz. 19.15.

  • „Traktat o łuskaniu fasoli” – najnowszą z premier działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Sobota 30 grudnia, godz. 19.15.

  • „Demonizm zakopiański (variétés)” - sztukę powstałą z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Kiedy? Poniedziałek 1 stycznia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie prezentuje dwa spektakle:

  • na Scenie Dom Machin Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie spektakl związany z rocznicą 100. urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Andrzej Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Piątek 29 grudnia – sobota 30 grudnia, godz. 16.00 i 19.00/Niedziela 31 grudnia, godz. 19.00.

  • na Scenie MOS adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Sobota 30 grudnia – niedziela 31 grudnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Damy polskich nart i diakońskie drzwi

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na specjalne wydarzenia towarzyszące czasowym wystawom:

  • spotkanie górskie „Wielkie damy polskich nart”. Wojciech Szatkowski opowie o kilkunastu Polkach związanych z historią polskiego narciarstwa, m.in. pierwszych narciarkach zakopiańskich: Julii Zembatowej, Adzie Loriowej, Wandzie Gentil-Tippenhauer oraz czołowych zawodniczkach okresu międzywojennego: Elżbiecie Michalewskiej-Ziętkiewiczowej, Bronci Staszel-Polankówny, Zofii Stopka-Olesiak oraz legendarnej kurierce i narciarce Helenie Marusarzównie.

Kiedy? Czwartek 28 grudnia, godz. 16.00.

  • specjalne oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie w gmachu głównym, którego tematem będzie świat tajemniczych szczytów oraz ich zdobywców oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu oraz wystawie czasowej „Tatrzańskie Yeti”.

Kiedy? Piątek 29 grudnia, godz. 15.00/godz.16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na prezentację drzwi diakońskich w cerkwi w Bartnem. W ramach programu stypendialnego „Mistrz-Uczeń”, podczas cyklicznych spotkań, które trwały od maja do grudnia, Bogdan Kareł – snycerz z Łosia uczył Piotra Krynickiego umiejętności rzeźbienia w drewnie i wybranych technik snycerskich. Celem programu była nauka tradycyjnego rzemiosła związanego z regionem Łemkowszczyzny, z którego pochodzą Mistrz i Uczeń. Efektem projektu jest rzeźba w postaci nieistniejących drzwi diakońskich w XVIII-wiecznym barokowym ikonostasie greckokatolickiej cerkwi w Bartnem.

Kiedy? Piątek 29 grudnia 2023 roku godz. 14:00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować