Pogoda - Sądeckie.pl24

Dzisiaj jest: 24. 02. 2021
Do końca roku: 310 dniLiczne środowiska angażują się w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Liczne środowiska angażują się w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

W ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zapotrzebowanie na pomoc za pośrednictwem specjalnej infolinii (22 505 11 11) zgłosiło już ponad 8 tys. osób starszych. Z kolei chęć niesienia pomocy zadeklarowało przeszło 6 tys. wolontariuszy.

– Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to działanie ponad podziałami. Rząd razem z jednostkami samorządu terytorialnego, wolontariuszami, harcerzami, WOT, ale także Caritas Polska i innymi osobami dobrej woli realizują to przedsięwzięcie – mówiła w środę podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – To piękne działanie pokazuje, że w tej trudnej sytuacji wszyscy jesteśmy gotowi nieść pomoc – podkreśliła.

Szefowa MRiPS przypomniała także o wsparciu, jakie trafia w czasie pandemii do domów pomocy społecznej. To już ponad 500 mln zł, a teraz – kolejne 40 mln zł.

Minister Maląg podziękowała też organizacjom młodzieżowym za zaangażowanie w działania Korpusu. I przypomniała, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów dołączył również premier Mateusz Morawiecki.

– Cały świat zmaga się z pandemią. To wielkie wyzwanie dla świata. Musimy wszyscy solidarnie stawić temu czoła. Jednym z zadań podstawowych to ochrona najsłabszych – mówił z kolei obecny na briefingu wicepremier Piotr Gliński. – Wszystkim dziękuję za to zaangażowanie, wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas na wsparcie seniorów, a tym którzy organizują to wsparcie. Musimy być wszyscy razem solidarni wobec tego wielkiego zagrożenia – dodał.

Młodzież chętnie wspiera seniorów

Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, podkreślił, że w ciągu tygodnia udało się podwoić liczbę organizacji młodzieżowych, które zadeklarowały swoją pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Dzisiaj jest ich już ok. 100 w całej Polsce.

W środowym briefingu za pomocą połączenia zdalnego wzięli udział przedstawiciele m.in. Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi.

Łączący się również zdalnie dr Michał Sutkowski zwrócił natomiast uwagę na zasady bezpieczeństwa zarówno na co dzień, jak i w kontakcie z wolontariuszem udzielającym wsparcia w ramach Korpusu.

 

Źródło: MRiPS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować