Limanowskie koszary otwarte dla uczniów. Edukacja i zabawa w jednym
Dzień Otwartych Koszar w Limanowej połączył edukację, zabawę i historię. Setki uczniów z powiatu limanowskiego mogły poczuć się jak żołnierze, wziąć udział w praktycznych zajęciach wojskowych, a także poznać tajniki produkcji czekolady i konie huculskie.
25 września 2025 roku, w 117. rocznicę urodzin patrona 114 Limanowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Stabrawy ps. „Borowy”, kompleks wojskowy w Limanowej zamienił się w tętniące życiem centrum edukacji i zabawy. Dzień Otwartych Koszar zgromadził uczniów szkół podstawowych i średnich z całego powiatu limanowskiego, oferując im moc atrakcji i możliwość poznania codziennego życia żołnierzy.
Dla młodszych uczestników przygotowano strefę edukacyjno-zabawową, gdzie mogli spróbować swoich sił na specjalnym torze przeszkód, poczuć się jak prawdziwi żołnierze i odkryć tajniki wojskowej codzienności. Dużym zainteresowaniem cieszył się Wawel Truck – interaktywna strefa, w której dzieci mogły uczestniczyć w grach zręcznościowych, poznawać proces produkcji czekolady i komponować własne zestawy słodyczy. Nie lada atrakcją była również prezentacja Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, gdzie uczniowie mogli zobaczyć konie huculskie – niezwykle wytrzymałe, silne i odporne zwierzęta.
Starsze roczniki mogły z kolei wziąć udział w zajęciach praktycznych: nauce obsługi wykrywacza metali i sprzętu sapera, ćwiczeniach z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spotkaniach z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej. Szczególnym punktem programu były prelekcje o możliwości służby w 114 batalionie lekkiej piechoty oraz pokaz historyczny przygotowany przez rekonstruktorów, prezentujących mundury, uzbrojenie i sprzęt żołnierzy z okresu II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem partyzantów działających w południowej Małopolsce.
Partnerami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, Wawel SA oraz TYMBARK-MWS sp. z o.o.
114 Limanowski Batalion Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Stabrawy ps. „Borowy” powstał w 2022 roku i od tego czasu rozwija się dynamicznie pod dowództwem ppłk. Jana Rosieka. Jednostka kultywuje tradycje 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i docelowo ma liczyć ponad 500 żołnierzy. Jej stały rejon odpowiedzialności obejmuje powiaty limanowski, nowotarski, nowosądecki, myślenicki oraz tatrzański, wchodząc w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Źródło: Fot. 11 MBOT
Komentarze