Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Małopolska: Dzisiaj policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Małopolska: Dzisiaj policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Dzisiaj, tj. 22 kwietnia na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu i są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego.


W czasie działań, policjanci ruchu drogowego obejmują nadzorem odcinki dróg, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerzystów, drogi dla rowerów, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. W miejscach tych zwracają uwagę na każde niezgodne z prawem zachowanie - zarówno pieszych jak i kierujących.


W 2020 roku bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i rowerzystów w porównaniu z rokiem 2019 uległo poprawie. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo tej poprawy należy pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Od początku bieżącego roku w Małopolsce w wypadkach śmierć poniosły 32 osoby, w tym 13 pieszych i 3 rowerzystów. Zatem połowę ofiar śmiertelnych stanowią tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.


Odnosząc się do statystyki, należy zaznaczyć, że znaczna liczba wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych dziś działań policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących wobec pieszych (w tym na wyprzedzanie oraz omijanie pojazdów w rejonach wyznaczonych przejść) a także na zachowanie pieszych w tych miejscach.


Jeszcze do końca maja br. obowiązujące przepisy mówią, że pieszy, ma pierwszeństwo przed pojazdem jeśli znajduje się na przejściu dla pieszych. Od 1 czerwca br. te regulacje prawne będą zmienione i wówczas pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwaju) wchodząc na przejście dla pieszych.


Ponieważ rozpoczął się sezon rowerowy podczas prowadzonych działań policjanci zwracają także uwagę na naruszenia prawa kierujących pojazdami innymi niż rower wobec rowerzystów. Ponadto reagują na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, sprawdzają stan techniczny, w tym obowiązkowe wyposażenie jednośladów.


Częstym zaniedbaniem ze strony kierującego rowerem, zwłaszcza po okresie zimowym, jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do użytkowania. Zadbajmy o bezpieczeństwo i sprawdźmy czy rower jest sprawny i odpowiednio wyposażony, aby podróżowanie nim było spokojne i przyjemne.


Pamiętajmy o rozwadze i rozsądku podczas korzystania z dróg. Stosujmy się do ważnych w ruchu drogowym zasad ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania, a będziemy bezpieczni na drodze.


Źródło: KWP w Krakowie, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować